Jakiś czas temu sąd wydał wyrok w Twojej sprawie rozwodowej, jednak nie jest on dla Ciebie zadowalający? Niekorzystny wyrok nie musi być ostateczny. Masz prawo do złożenia apelacji od wyroku rozwodowego!
Złożenie apelacji od wyroku rozwodowego – kiedy jest możliwe?
Przede wszystkim należy wiedzieć, że jeśli wyrok w sprawie rozwodowej wydał sąd okręgowy, można się od niego odwołać. Co bardzo ważne, apelację można złożyć co do całości wyroku, choć nie jest to konieczne. Jeżeli nie zgadzasz się tylko z niektórymi elementami wyroku, masz prawo złożenia apelacji co do niektórych punktów. Wystarczy wskazać w apelacji, z którymi elementami wyroku się nie zgadzasz.
Tak naprawdę złożenie apelacji od wyroku rozwodowego jest możliwe zawsze wtedy, kiedy któraś ze stron nie zgadza się z wyrokiem. Apelacja jest możliwa zarówno jeśli chodzi o rozwód bez orzekania o winie, jak i rozwód z orzekaniem o winie – choć z pewnością apelacje składane są o wiele częściej w tym drugim przypadku.
Jak złożyć apelację od wyroku rozwodowego?
Aby złożyć apelację od wyroku rozwodowego, w pierwszej kolejności należy wystąpić do sądu, który wydał wyrok, o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku oraz o doręczenie opisu wyroku razem z jego uzasadnieniem. Należy się pospieszyć, ponieważ czas na złożenie takiego wniosku to zaledwie jeden tydzień od dnia, w którym ogłoszono wyrok. Koszt opłaty sądowej w przypadku wniosku o uzasadnienie wyroku to 100 zł.
Po otrzymaniu pisemnego odpisu wyroku wraz z jego uzasadnieniem są dwa tygodnie na złożenie apelacji. Widać więc, że i w tym przypadku termin nie jest długi. Jeśli dojdzie do przedłużenia terminu do sporządzenia pisemnego uzasadnienia wyroku, czas na złożenie apelacji zostanie wydłużony do trzech tygodni.
Sama apelacja jest stosunkowo skomplikowanym pismem procesowym, w przypadku którego należy spełnić szereg wymogów formalnych. Aby pismo było rozpatrzone, musi zawierać wiele elementów, takich jak przedstawienie zarzutów, uzasadnienie ich oraz ewentualne powołanie nowych faktów i dowodów. Oczywiście w apelacji nie może zabraknąć wniosku o uchylenie lub zmianę wyroku.
Apelacja rozpatrywana jest przez trzech sędziów zawodowych sądu apelacyjnego. Co ważne, apelacja powinna zostać złożona w sądzie okręgowym, w którym rozpatrywana była sprawa rozwodowa. Stamtąd zostanie ona przekazana do sądu apelacyjnego.
Więcej informacje na ten temat znajdziesz tutaj: https://slupinska.eu/rozwody/apelacja-od-wyroku-rozwodowego/
Warto skorzystać ze wsparcia prawnego!
Przygotowanie pisma apelacyjnego nie jest proste, dlatego – jeśli zależy Ci na uchyleniu lub zmianie wyroku – warto skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika. Dzięki temu zwiększysz szansę na to, że Twój wniosek zostanie odrzucony z powodu niespełnienia wymogów formalnych. Jednocześnie szanse na to, że wyrok zostanie uchylony lub odrzucony, będą o wiele większe. Doświadczony w zakresie takich apelacji prawnik będzie wiedział, jak informacje zawrzeć we wniosku, aby został on pozytywnie rozpatrzony przez sąd apelacyjny.
Pozew o rozwód bez orzekania o winie – czy warto składać apelację?
O ile w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie do apelacji dochodzi stosunkowo często, o tyle wiele wątpliwości pojawia się, gdy złożony został pozew o rozwód bez orzekania o winie. Czy w takim przypadku apelacja ma sens? Wiele zależy tutaj od tego, jak wyrok został wydany przez sąd. Na taką apelację często decydują się osoby, które początkowo zgadzały się na rozwód, jednak po wyroku doszły do wniosku, że nie była to najlepsza decyzja. Pismo apelacyjne składają także osoby, które – pomimo tego, że obie strony były zdecydowane na rozwód – nie otrzymały orzeczenia wyroku przez sąd. Oczywiście w każdym przypadku warto skonsultować z prawnikiem to, czy warto składać apelację – szczególnie jeśli złożony był pozew o rozwód bez orzekania o winie.
Dowiedz się więcej o rozwodach tutaj: https://slupinska.eu/rozwody/