Czym jest carsharing? – zalety samochodów na minuty w Poznaniu

Poznań to bez wątpienia miasto, które każdy turysta powinien dodać do swojej listy miejsc do zwiedzenia. Można znaleźć tam wiele atrakcji, często oddalonych od siebie o wiele kilometrów. Ponadto, obszar ten nie należy do grona najbardziej zakorkowanych, przez co dojazd we wszystkie miejsca wydaje się być ułatwiony.

Wielu turystów decyduje się na wynajem pojazdu po to, by zwiedzić nieznane tereny. Jest to swego rodzaju oszczędność niewymagająca w żaden sposób poruszania się swoim samochodem po mieście. Istnieje jednak wiele odmian wypożyczalni, z których każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Popularnym ostatnio rozwiązaniem stał się carsharing. Czym jest ta odmiana wynajmu samochodów? O tym poniżej.

Wynajem na minuty – na czym polega?

Carsharing stał się usługą oszczędzającą jej użytkownikom wiele czasu. Chodzi głównie o brak formalności, z którymi mamy do czynienia podczas standardowego wynajmu krótkoterminowego. Aby korzystać z samochodów na minuty, wystarczy jedynie założyć aplikację na telefon. Tam należy potwierdzić swój wiek oraz wysłać skan dokumentu, upoważniającego do jazdy samochodem.

Opłata za carsharing jest zależna od ilości minut, które użytkownik spędzi w pojeździe. Stawka jest zawsze ustalana przez indywidualnego przewoźnika i nijak nie różni się w zależności od trasy czy warunków. Obsługa takiego pojazdu niczym nie różni się od standardowych samochodów. Większość jednostek jest już jednak wyposażona wyłącznie w skrzynie automatyczne.

Jak wynająć samochód na minuty?

Mówiąc o mieście poznań carsharing jest tutaj dość popularny. Na terenie miasta można spotkać wiele samochodów od poszczególnych przewoźników. Przeważnie, są one obrandowane naklejkami marki, co ułatwia ich znalezienie. Nie jest to natomiast jedyne rozwiązanie. Każdy samochód posiada moduł, dzięki któremu łatwo go zlokalizować przy użyciu aplikacji.

W telefonie widoczna jest mapa przewoźnika, na której dokładnie pokazane są wszystkie dostępne pojazdy. Znajdując określony samochód, można wejść do niego poprzez zeskanowanie kodu QR, ulokowanego na szybie. Cały proces przewozu jest realizowany przy użyciu aplikacji. To właśnie z jej pomocą, automatycznie pobierane są środki z konta oraz rejestrowany jest cały przejazd.

Zalety carsharingu w Poznaniu

Pojazdy biorące udział w ofercie carsharingu są zazwyczaj elektryczne. To przekłada się na mniejszą emisję spalin, a co za tym idzie, jest to krok w ekologię. Sporą zaletą jest również fakt, że nie musimy przejmować się pojazdem, kiedy z niego nie korzystamy. Nie szukamy mu miejsca parkingowego oraz nie interesuje nas jego eksploatacja. Po odstawieniu samochodu w dowolnym miejscu inny użytkownik może zacząć już z niego korzystać.

Płatność za carsharing jest ustalana na podstawie wyjeżdżonych minut. Nie ponosimy więc kosztów za dobę ani jak w przypadku wynajmu długoterminowego – za miesiąc czy nawet rok. Turyści więc mogą zwiedzać miasto bez obaw o to, że płacą za przejazd nie korzystając z samochodu.