Badanie wzroku – czy wiesz, jak często należy je wykonywać?

Jeśli chcesz przez długie lata cieszyć się zdrowym i sprawnym wzrokiem, to pamiętaj o regularnych badaniach. Niektóre schorzenia oczu rozwijają się bardzo szybko i jeśli nie zainterweniujemy w porę, nasz wzrok może ulec trwałemu uszkodzeniu. Zobacz, jak często należy odwiedzać salon optyczny i sprawdź, gdzie najlepiej udać się na badanie.

Jak często powinniśmy badać wzrok?

Osoby, które ukończyły 18. rok życia, powinny badać wzrok co dwa lata. Niestety, niewielu Polaków przestrzega tych zaleceń – zamiast umówić się na profilaktyczny przegląd, wolimy czekać, aż pojawią się obawy, które utrudnią nam normalne funkcjonowanie. Regularne wizyty u optometrysty są szczególnie istotne w przypadku osób po czterdziestce. Warto pamiętać, że nasze pociechy także potrzebują badań wzroku – w ich przypadku specjaliści zalecają kontrolę przynajmniej raz w roku. Im szybciej wykryjemy wadę wzroku u dziecka, tym większa szansa, że nie będzie się ona pogłębiać się wraz z wiekiem.

Pora na badanie – sygnały, których nie należy lekceważyć

Warto wsłuchiwać się w potrzeby własnego organizmu – nie należy bagatelizować objawów, które mogą świadczyć o pogłębianiu się wady wzroku. Dolegliwości, które powinny wzbudzić Twoją czujność to m.in.:

  • częste mrużenie oczu,
  • nawracające bóle głowy,
  • zamazany obraz,
  • przewlekłe przemęczenie oczu,
  • nadmierne łzawienie.

Jeśli zaobserwujesz u siebie których z powyższych sygnałów, koniecznie umów się na badanie wzroku. Możesz je wykonać również w Poznaniu w sprawdzonym salonie optycznym. Wystarczy wcześniej ustalić termin wizyty i stawić się na miejscu w umówiony dzień o wyznaczonej porze. Optometrysta dokładnie sprawdzi Twoje oczy i oceni, jak poważna jest wada wzroku.

Kto może wykonać badanie wzroku?

Profesjonalne badanie wzroku wykonuje okulista lub optometrysta. Tego drugiego specjalistę spotkasz najczęściej w salonach optycznych. Okuliści to lekarze, którzy ukończyli studia i specjalizację. Z reguły przyjmują oni w publicznych placówkach oraz prywatnych gabinetach. Doktor zajmuje się szeroko pojętą tematyką chorób oczu, z kolei optometrysta diagnozuje wadę wzroku i dobiera odpowiednią korekcję.

Optometrysta czy okulista – którego specjalistę wybrać?

Jeśli podejrzewamy, że nasza wada wzroku postępuje, to warto umówić się na wizytę u optometrysty – ten specjalista rzetelnie zbada nasz wzrok i sprawdzi, czy nie potrzebujemy nowych okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Z tej opcji chętnie skorzystają ludzie, którzy nie lubią czekać w długich kolejkach do lekarza – wystarczy, że umówisz się na spotkanie u optyka w Poznaniu. Badanie potrwa około 40 minut, a zaraz po nim możesz zrealizować receptę na nowe okulary. Jeśli Twoje problemy wydają się bardzo poważne, koniecznie skonsultuj swój stan zdrowia z okulistą – tylko on może diagnozować i leczyć choroby oczu.

Ile kosztuje badanie wzroku u optyka w Poznaniu?

Zbadanie wzroku u optyka to niewielki wydatek, na który może sobie pozwolić większość z nas. Każdy salon optyczny ma swoją indywidualną stawkę. Czasem waha się ona w granicach 50-150 zł, jednak w niektórych miejscach możemy sprawdzić swoje oczy za symboliczną opłatą, która wynosi kilka złotych. Warto umówić się na wizytę u optometrysty, a następnie kupić okulary lub soczewki w tym samym salonie – dzięki temu możemy liczyć na atrakcyjne zniżki i promocje. Gdy specjalista zdiagnozuje wadę wzroku, wypisze nam receptę, którą trzeba jak najszybciej zrealizować. Jeśli i tak musimy kupić okulary, to w Poznaniu najlepiej wykonać badania i znaleźć oprawki w jednym miejscu – to oszczędność czasu i pieniędzy.

Warto regularnie badać wzrok!

Dlaczego warto regularnie odwiedzać salon optyczny?

  • Nie musisz długo czekać na wizytę – czasem optometrysta może przyjąć Cię tego samego dnia.
  • Profesjonaliści przeprowadzą Cię przez badanie i pomogą w doborze okularów korekcyjnych.
  • Możesz udać się do najbliższego salonu, zamiast przemierzać dziesiątki kilometrów w drodze do specjalisty.
  • Skorzystasz z fachowej usługi, która nie nadwyręży Twojego budżetu.
  • Masz wątpliwości, czy wybrany salon optyczny spełni Twoje oczekiwania? Na uznanie zasługują salony optyczne KODANO Optyk w King Cross Marcelin, Galerii Avenida, C.H. M1 i Galerii Pestka, które zlokalizowane są na terenie Poznania.

Regularnie badanie wzroku to klucz do zachowania zdrowia, dlatego nie zwlekaj z wizytą u optometrysty i jak najszybciej umów się na spotkanie.