Byli funkcjonariusze i szef poznańskiej drogówki ukarani za niesłuszne obarczenie kierowcy winą za uszkodzenie radiowozu

Sąd nałożył w środę wyroki 8 i 10 miesięcy zawieszenia na okres roku oraz grzywny na trzech byłych policjantów i dawnego naczelnika poznańskiego departamentu ruchu drogowego. Zostali oni oskarżeni o przypisanie odpowiedzialności za uszkodzenie szyby policyjnego samochodu nieznanemu do tej pory kierowcy.

Wydarzenie miało miejsce w maju 2019 roku. Wówczas funkcjonariusze z poznańskiej drogówki zauważyli, że szyba jednego z ich nieoznakowanych samochodów została uszkodzona. Jako że żaden z nich nie przyznał się do powodowania tego uszkodzenia, postanowili zrzucić winę na losowo wybranego kierowcę. Twierdzili, że kamień, który miał wyrzucić pod koła jego samochodu, uderzył w szybę ich radiowozu. Mężczyzna odmówił jednak przyjęcia mandatu. Sprawę przejęła prokuratura, która sformułowała zarzuty wobec trzech były policjantów oraz byłego szefa poznańskiej drogówki.

W lutym 2022 roku rozpoczął się proces w tej sprawie w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce. Podczas pierwszej rozprawy jeden z oskarżonych częściowo przyznał się do winy, pozostali nie. Były szef poznańskiej drogówki sugerował, że zarzuty kierowane w jego stronę mogą być związane z reorganizacją działu ruchu drogowego, którą przeprowadził.