Co z budynkiem starego dworca PKP?

Co dzieje się z budynkiem starego dworca PKP w Poznaniu? Inwestycja, polegająca na jego przebudowie i renowacji, miała zakończyć się w 2023 roku, o czym hucznie opowiadała ówczesna minister, Jadwiga Emilewicz, a same prace nawet się nie rozpoczęły.

Kiedy rozpocznie się inwestycja?

Niestety, budynek starego dworca PKP do tej pory straszy zarówno podróżujących, jak i mieszkańców Poznania, dlatego stowarzyszenie „Otwarte Ramiona” zdecydowało się zaapelować w tej sprawie i wysłać pytania dotyczące inwestycji, w tym, na jakim etapie obecnie się znajduje, do prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka oraz do Andrzeja Adamczyka — ministra infrastruktury. Stowarzyszenie liczy na szybką odpowiedź, dzięki której będzie wiadomo, kiedy rozpocznie się opóźniona przebudowa.

List intencyjny

List intencyjny został podpisany w lutym 2020 roku, a w sprawie starego budynku Dworca Głównego PKP dużo się nie zmieniło, aby nie powiedzieć, że nic. Według informacji wciąż nie została rozwiązana sprawa uregulowania gruntów. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia prac jest wycofanie przez miasto Poznań  wniosków, z których wynika, że samorząd domaga się praw do terenów i nieruchomości, które należą do PKP S.A., a na których planowana jest wspomniana inwestycja.

Co dalej z modernizacją?

Według informacji PKP S.A. zostało skierowane do urzędu miasta Poznania pismo z propozycją rozwiązania tego impasu, a które to może pozwolić na budowę opóźnionego przedsięwzięcia. Zostało powołane spotkanie zespołu roboczego, które odbędzie się w środę, 8 września 2021 roku, a które ma na celu wypracować odpowiednie zapisy, chroniące obie strony sporu.

Obecnie ówczesny budynek Dworca PKP jest zamknięty dla podróżujących. W zeszłym roku organizowano na jego terenie Food Hall, czyli imprezę z jedzeniem, koncertami i strefą do wypoczynku, jednak w tym roku nie zdecydowano się na powtórzenie tego typu akcji.