Egzotyczna podróż – szansa na niezapomniane doznania

Ludzie podróżują od najdawniejszych czasów. Dawniej potrzeba poznawania, odkrywania i doświadczania nowości ciągnęła w świat odkrywców i wielkich podróżników. Dziś na szczęście to dziedzina dostępna dla znacznie szerszego grona. Ciekawość pcha do podejmowania kolejnych wyzwań, tych mniejszych, czekających za miedzą, jak i wymagających podróży na drugi kraniec globu. Warto poddać się temu wewnętrznemu nakazowi i ruszać przed siebie.

Egzotyka – nie tylko wakacje pod palmą

Wielu osobom określenie egzotyczna podróż kojarzy się automatycznie z plażą, morzem i relaksem pod palmą. To oczywiście bardzo ważny, ale nie jedyny aspekt takiego wyjazdu. Wakacje w egzotycznym kraju nie muszą oznaczać jedynie biernego wypoczynku na plaży połączonego z uprawianiem sportów wodnych i relaksem w kompleksach wypoczynkowych.

Dla coraz większej rzeszy wczasowiczów turystyka egzotyczna to także doświadczanie innej kultury, przyrody, zatapianie się w lokalnych smakach i zapachach. Odległe kraje, rajskie wyspy rozsiane na oceanach oferują nie tylko złocisty piasek i błękitne morze, ale też mnóstwo doznań, które pozostawiają niezatarty ślad w pamięci.

Poznaj niezwykłą przyrodę

Nie da się ukryć, że tym, co kojarzy się z egzotyką, są przede wszystkim palmy i różne stworzenia żyjące w tropikalnych morzach. Wakacje w Meksyku oferują nurkowanie na rafach koralowych i oglądanie barwnego podwodnego świata – aktywności bardzo często wybierane przez turystów. Ale ruszając w odległe strony, można też poznawać niezwykłe przyrodniczo i krajobrazowo miejsca jak Góry Czekoladowe na Filipinach, plaże z ogromnymi głazami, jeżeli wybierzesz wakacje na Seszelach, rolnicze krajobrazy z tarasowatymi plantacjami w krajach Azji Południowo-Wschodniej czy też spalone słońcem, a jednocześnie pełne życia sawanny w Afryce.

Przyroda to też spotkania z niezwykłymi zwierzętami. Podczas safari podglądać można z bliska liczne gatunki zwierząt od niewielkich antylop po potężne słonie i nosorożce. Obrazki wyglądające jak z filmu rysunkowego Król Lew stają się tu rzeczywistością. W Ameryce Południowej można z kolei spotkać lamy i alpaki, na Filipinach odwiedzić zaś sanktuarium tarsjuszy-małych gryzoni z ogromnymi oczami, które wyglądają jak naszkicowane przez nie do końca wprawnego rysownika.

Poczuj i zasmakuj w egzotyce

Często mówi się, że nasze wspomnienia z podróży wiążą się nie tylko z obrazami, ale też z odczuciami innych zmysłów. W egzotycznych krajach można poznawać nowe smaki i zapachy, zupełnie odmienne od znanych nam na co dzień. Często nawet samo powietrze przesycone jest innymi woniami. Wiele z tropikalnych i odległych krajów to także miejsca, skąd przywozi się do Europy przyprawy i inne produkty spożywcze. Jednak skosztowane na miejscu mają zawsze znacznie bardziej intensywny smak i zapach.

Egzotyczne wyprawy są okazją do wizyt na plantacjach przypraw takich jak wanilia, cynamon, pieprz, kurkuma i wiele, wiele innych. Można też zobaczyć, jak rosną i są zbierane herbata, kawa czy kakao. Z jednej strony to okazja do poszerzenia swojej wiedzy, z drugiej niezwykłe doświadczenie zmysłowe i oczywiście możliwość zakupu tego typu produktów bezpośrednio u producentów.

Oko w oko z lokalną kulturą

Nie da się oddzielić egzotycznych wakacji od lokalnej kultury. Nawet nieświadomie przedostaje się ona do oczu i uszu, a czasem też na język turysty. Lokalne potrawy, stroje, wyroby rękodzieła to tylko niewielka ich część. Wypoczywając w odległych krajach, można wziąć udział w wycieczkach do miejscowych wiosek i podglądać życie ich mieszkańców, odwiedzać miejsca kultu czy zanurzyć się w kolorycie większych i mniejszych miast z ich targami, zabytkami, kolonialnymi dzielnicami i całym lokalnym gwarem.

Egzotyczny wyjazd niesie ze sobą mnóstwo możliwości spotkań z lokalną kulturą. Trzeba się tylko na nią otworzyć.