Egzotycznie wakacje – Malediwy czy Tajlandia?

Polska jesień i zima to najlepszy czas na egzotyczne podróże! Jeśli marzycie o relaksie na tropikalnych wyspach, pływaniu w turkusowej wodzie i wygrzewaniu się w pełnym słońcu, koniecznie pomyślcie o Malediwach lub Tajlandii. Te dwa kierunki uchodzą za najlepsze do zwiedzania, zwłaszcza dla osób początkujących i szukających innych krajobrazów, niż te europejskie. Jakie są największe atrakcje w tych krajach?

Malediwy – symbol luksusu i tropikalnego raju

Malediwy położone są na Oceanie Indyjskim, a najbliższymi sąsiadami tego wyspiarskiego państwa są Sri Lanka i południowy kraniec Indii. Archipelag składa się z ok. 1200 wysp, które zlokalizowane są na 26 atolach – czyli płaskich wyspach koralowych otoczonych rafami. O krajobrazie Malediwów można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że są górzyste – najwyższy szczyt ma ok. 2,5 metra, a większość wysp wznosi się zaledwie metr nad poziomem morza. Według badań, w ciągu najbliższych 100 lat Malediwy są narażone na całkowite zalanie oceanicznymi wodami. Stąd warto przyspieszyć decyzję o wizycie na tym rajskim kawałku ziemi – ten wyspiarski kraj słynie z białych plaż, turkusowej wody i drewnianych willi na wodzie, połączonych z wysepkami krętymi pomostami (https://planetescape.pl/blog/podroz-na-malediwy-najwieksze-atrakcje-rajskich-wysp/). Najlepszym czasem na podróż na Malediwy jest pora sucha, trwająca od grudnia do marca, ale można też zdecydować się na odwiedziny w miesiącach wcześniejszych (koniec października lub listopad) lub późniejszych (kwiecień). Pora deszczowa, która trwa od maja do października cechuje się gwałtownymi opadami deszczu, burzami i dużą wilgotnością – panują wówczas upały powyżej 30 stopni Celsjusza, co w klimacie tropikalnym jest odczuwalne ze zdwojoną siłą. Jakie atrakcje czekają nas na Malediwach? Przede wszystkim, ten kraj posiada tylko jedno miasto, które jest zarazem stolicą – Male. Tylko tutaj znajdują się np. markety, centra handlowe, siedziby firmy czy muzea. Reszta miasteczek na wyspach to typowe osady rybackie, z małymi restauracyjkami i targami. Główną atrakcją pobytu na Malediwach jest przede wszystkim krajobraz i wypoczynek! To dobra okazja na relaks i odcięcie się od reszty świata, naładowanie baterii słońcem i skorzystanie z bogatej oferty hoteli. Można liczyć na wypoczynek na najwyższym poziomie – na Malediwach wiele luksusowych hoteli jest położonych na prywatnych wyspach, posiadają one własne centra spa, centra sportowo-nurkowe, restauracje i wszystkie usługi, jakie są potrzebne, by spędzić niezapomniane wakacje.

Tajlandia – fascynująca kultura i krajobrazy jak z bajki

Z kolei Tajlandia, kraj leżący w Azji Południowo-Wschodniej, to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów kierunków. Obszar państwa jest ogromny i obfituje w przeróżne krajobrazy i miejsca godne uwagi, jednak na pierwsze podróże zazwyczaj poleca się zwiedzanie Bangkoku oraz wybranych wysp (https://planetescape.pl/blog/najlepsze-atrakcje-w-tajlandii-co-warto-zobaczyc/). Tajlandzkie wyspy słyną z sielskich obrazków – piaszczystych plaż, szmaragdowej wody i gęstych dżungli. W wielu miejscach istnieje możliwość zakwaterowania w domkach na plaży, tuż przy linii morza lub w bardzo niewielkiej odległości – wszystko po to, by móc plażować przez cały dzień! Podróż do Tajlandii będzie również doświadczeniem kulturalnym – w tym kraju największy odsetek wyznania to buddyzm, a buddyjskie świątynie skrywają prawdziwe skarby: majestatyczne posągi Buddy, zabytkowe wnętrza i woń setek kadzidełek. Popularną atrakcją w Bangkoku jest zwiedzanie kompleksu pałacowego – Wielkiego Pałacu Królewskiego, w którego część wchodzi przepiękna Świątynia Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaew), w której złożone są relikwie Buddy. Jeśli zaś chodzi o część plażowo-wypoczynkową, to najczęściej podróżuje się do Phuket, nazywanego często „Perłą Morza Andamańskiego”.