Ikona komercji lat 90.: Historia giełdy przy ulicy Bema w Poznaniu

Decyzja o utworzeniu giełdy na ulicy Bema, która później została przemianowana na Drogę Dębińską, została podjęta przez władze miasta Poznań 40 lat temu. Kultowy bazar, na którym można było nabyć wszystko od renomowanych marek odzieżowych do mebli, rozpoczął swoją działalność ostatecznie w czerwcu 1989 roku. Przez niemal całą dekadę 90. była to ikoniczne miejsce dla zakupów. Zapraszamy do obejrzenia fotografii z archiwum.

Na początku września 1983 roku, „Głos Wielkopolski” podał informację o decyzji Wydziału Handlu i Usług Urzędu Miejskiego w Poznaniu o otwarciu giełdy owocowo-warzywnej. Sprzedający na tym targowisku, którzy musieli posiadać odpowiednie certyfikaty, mogli sprzedawać tylko hurtowo. Celem tego działania była eliminacja różnic cenowych, które pojawiały się na innych rynkach w Poznaniu. Targowisko miało być zlokalizowane na ulicy Bema, gdzie wcześniej działała giełda samochodowa.

Mimo zapowiedzi, otwarcie targowiska nastąpiło dopiero blisko sześć lat później – w czerwcu 1989 roku. Na początku lat 90., kiedy galerie handlowe nie były jeszcze powszechne, to miejsce stało się centrum zakupów nie tylko dla mieszkańców Poznania. Klienci z całej Wielkopolski przyjeżdżali tutaj, aby kupić dżinsy, buty sportowe firmy Adidas czy eleganckie futra i płaszcze. Brak przymierzalni nie był dla nich problemem – ludzie zmieniali ubrania między stoiskami.

Na „Bemie”, jak nadal nazywano ulicę mimo zmiany nazwy na Drogę Dębińską, istniała możliwość nabycia praktycznie wszystkiego. To właśnie tutaj wielu poznaniaków kupiło swoje pierwsze kasety z muzyką ulubionych zespołów czy pierwsze gry komputerowe na platformy Atari i Commodore 64.

Dzisiaj na targowisku przy Dolnej Wildzie pozostały jedynie echo tłumów klientów i wspomnienia. Targowisko zakończyło swoją działalność w sierpniu 2020 roku.