Alarm upalny drugiego stopnia: ostrzeżenie IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące upałów. Zaczęło obowiązywać o godzinie 13:00 w poniedziałek, 14 sierpnia, a ma trwać do godziny 19:00 w czwartek, 17 sierpnia. Obszar objęty ostrzeżeniem obejmuje następujące powiaty: gnieźnieński, gostyński, grodziski, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, nowotomyski, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, Poznań, poznański, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki, wolsztyński i wrzesiński.

Zgodnie z informacjami od IMGW można prognozować upały z temperaturą maksymalną w ciągu dnia pomiędzy 30 a 34 stopniami Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy wyniesie natomiast od 18 do 20 stopni Celsjusza. Komunikat IMGW sugeruje również możliwość kontynuowania ostrzeżenia.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tych skrajnych warunków pogodowych szacowane jest na 80 procent. Dodatkowo warto przypomnieć, że w nocy na terenie niektórych powiatów wielkopolskich obowiązuje ostrzeżenie o burzach z gradem.