Interaktywna pomoc dla osób niewidomych już w Poznaniu

26 wyjątkowych znaczników pojawiło się na mapie Poznania w minioną sobotę, 21 sierpnia 2021 r. – Totupoint, bo o nim mowa, pojawiły się w tramwajach kursujących na Naramowice. Ich głównym celem jest ułatwienie poruszania się po Poznaniu osobom z niepełnosprawnościami – głównie słabo i niedowidzących.

Czym jest Totupoint?

Totupoint to specjalne kostki zamontowane na przystankach, które współpracują z aplikacją na telefon. Znacznik jest automatycznie wykrywany i uruchamiany przez aplikację, a następnie informuje o nazwie przystanku i kierunku ruchu. Komunikat również nakieruje osobę potrzebującą do najbliższego przycisku informacji pasażerskiej.

W ramach dodatkowych ułatwień dla osób słabowidzących, na słupach tablic informacji zostały umieszczone specjalne przyciski, które będą mogły usłyszeć o której godzinie odjeżdża następny tramwaj.

Poprawie uległa także infrastruktura drogowa, w tym udźwiękowiona sygnalizacja świetlna, która ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo pieszych. Znaczniki Totupoint zostały umieszczone na wszystkich przejściach dla pieszych przy pętli Wilczak.

Aplikacja Totupoint zawiera również opisy niektórych miejsc turystycznych, a także powie przez jaką ulicę aktualnie przechodzimy i dokąd prowadzi, co znacząco może ułatwić topografię Poznania dla osób niedowidzących, .

Co ważne – Poznań jest pierwszym miastem w Polsce, które ma wprowadzony system Totupoint na całej trasie tramwajowej.

Cale te prace miały na celu choć odrobinę ułatwić życie osobom z niepełnosprawnościami oraz pomóc im w samodzielnym poruszaniu się po Poznaniu. Z naszej strony jesteśmy zachwyceni tym pomysłem i czekamy na kolejne lokalizacje.