Jak bezpiecznie odśnieżać dachy na dużych obiektach?

Zalegający śnieg na dachach to szczególnie niebezpieczne zjawisko, które może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Jego osuwanie często prowadzi do uszkodzeń ciała osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu budynku.

Ponadto spadający z dachu śnieg często uszkadza urządzenia, maszyny i elementy znajdujące się bezpośrednio pod krawędzią. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do częściowego lub całkowitego zawalenia się budynku. W jaki sposób bezpiecznie odśnieżać dachy na dużych obiektach?

Regularne odśnieżanie dachów

Duże, prawie płaskie dachy są szczególnie narażone na olbrzymie (nierównomierne) obciążenie spowodowane zalegającym śniegiem. Samodzielne odśnieżanie dużych budynków biurowych, zakładów produkcyjnych, fabryk i magazynów jest nie tylko nieefektywne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie tej czynności profesjonalnej firmie, w której pracują m.in. alpiniści przemysłowi.

Umiejętności, niezbędna wiedza, certyfikaty i przede wszystkim odpowiednie wyposażenie sprawia, że odśnieżanie dachów (bez względu na ich wielkość i stopień pochylenia) jest szybkie i bezpieczne.

W jaki sposób są odśnieżane dachy na dużych obiektach?

Profesjonalni pracownicy firm specjalizujących się m.in. w odśnieżaniu dachów posiadają zabezpieczenia w postaci lin i uprzęży, dzięki czemu praca nawet na oblodzonej powierzchni jest bezpieczna. Przed rozpoczęciem odśnieżania teren wokół budynku jest widocznie oznakowany. Wszystkie urządzenia, przedmioty i elementy infrastruktury, które mogą ulec uszkodzeniu na skutek uderzenia spadającego śniegu zostają usunięte.

Dodatkowo w razie konieczności, pracownicy nadzorują zabezpieczony obszar i dbają o to, aby nikt nie przebywał na terenie zagrożonym. Odśnieżanie dachów powinno być wykonywane regularnie. Zbyt długie oczekiwanie może spowodować, że ciężka pokrywa śniegu doprowadzi do wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

Zapraszamy do współpracy: K2Team – odśnieżanie dachów Poznań