Podrażnione dziąsła – jak je wyleczyć?

Podrażnienie dziąseł to bardzo popularny problem, który może mieć różne przyczyny. Bardzo często odpowiada za niego niewłaściwa higiena jamy ustnej, a dokładnie używanie nieodpowiedniej szczoteczki lub urazy mechaniczne. Kolejne przyczyny to próchnica, osłabiona odporność organizmu lub niedobór witamin. Oprócz tego należy wspomnieć o niewłaściwej technice mycia zębów, a dokładnie o zbyt mocnym przyciskaniu szczoteczki wyposażonej w twarde włosie. Jak w takim przypadku pomoże nam dentysta?

Jak wyleczyć podrażnione dziąsła?

Jeżeli dziąsła są mocno podrażnione, bolące i na dodatek krwawią, to wyraźny znak, że należy odwiedzić gabinet stomatologiczny. Nie warto odwlekać wizyty, bowiem takie dolegliwości w dużym stopniu przekładają się na nasze codzienne samopoczucie i komfort życia. Co więcej, im dłużej będziemy czekać, tym gorsze konsekwencje dla zdrowia zębów. Dentysta pomoże nam w sytuacji, gdy za podrażnienie odpowiada nieleczona próchnica lub nieusunięty kamień nazębny. W takim przypadku specjalista zastosuje odpowiednie leczenie. W ramach profilaktyki, należy odwiedzać stomatologa raz na pół roku.

Jeśli przyczyną problemu są nieodpowiednie nawyki higieniczne, trzeba zacząć od ich zmiany. Bardzo ważne jest delikatne mycie zębów. Jeśli podczas szczotkowania pojawia się krew, jest to wyraźny znak, że zbyt mocno dociskamy szczoteczkę. W takich przypadkach warto też zaopatrzyć się w preparat łagodzący o działaniu przeciwzapalnym, który stosuje się miejscowo.

Dodatkowe informacje o leczeniu podrażnienia dziąseł

W przypadku, gdy stan zapalny jest łagodny można przetestować domowe sposoby. Dobrym rozwiązaniem są np. ziołowe płukanki z kory dębu lub szałwii. Aby jednak przyniosły one pożądane rezultaty, płukanie musi odbywać się regularnie. W celach profilaktycznych należy też przyjrzeć się swojej diecie i zwiększyć spożycie produktów bogatych w witaminę C, wapń oraz kwas foliowy.