Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Odpowiednie dobranie soczewek kontaktowych jest bardzo istotne zarówno dla zdrowia noszących, jak i dla komfortu ich codziennego życia. Odpowiednie soczewki kontaktowe powinien dobrać okulista lub optometrysta, na podstawie wady wzroku i ogólnego stanu oczu. Ale decyzję dotyczącą konkretnego rodzaju soczewek podejmuje już sam zainteresowany.

Soczewki kontaktowe – jakie są rodzaje?

Istnieje wiele rodzajów soczewek kontaktowych. Dzieli się je na kategorie pod względem rodzaju wady wzroku (do korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności czy astygmatyzmu) czy częstotliwości wymiany (występują jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne). Które z nich będą najlepsze? Każdy rodzaj soczewek prezentuje indywidualny zestaw zalet i wad. Warto przyjrzeć się bliżej części z nich.

Soczewki kontaktowe jednodniowe – wady i zalety

To na pewno bardzo wygodny typ soczewek. Nie trzeba w ogóle przejmować się ich pielęgnacją – po jednodniowym używaniu trafiają bezpośrednio do kosza na śmieci. To bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie. Wiąże się też z najwyższym poziomem zachowania higieny w użytkowaniu. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to regularne uzupełnianie swojego zapasu tak, by nie zabrakło ich pod ręką, gdy są potrzebne. Nadają się idealnie dla osób, które na co dzień noszą soczewki, ale także tych, które na rzecz soczewek z okularów rezygnują przy większej okazji.

Soczewki dwutygodniowe – czy są lepsze od jednodniowych?

Soczewki wielokrotnego użytku, które można nosić przez dwa tygodnie wyjściem bardziej ekonomicznym, ale też bardziej ekologicznym. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu najwyższej higieny w ich korzystaniu, by nie zaszkodzić oczom. Cały proces wieczornego dbania o soczewki dwutygodniowe to czyszczenie ich, dokładne wypłukanie, zdezynfekowanie oraz umieszczenie na całą noc w specjalistycznym płynie. Należy więc dbać o logistykę nie tylko zamawiania kolejnych pudełek, ale także pamiętanie o tym, by zawsze mieć odpowiednią ilość płynu i pojemniczek.

Soczewki kontaktowe miesięczne – kiedy się na nie zdecydować?

Znajdują się też zwolennicy korzystania z soczewek miesięcznych. Jest ich wielu, mimo iż często zwraca się uwagę na to, że ich nieprawidłowe noszenie może mieć negatywne skutki dla oczu noszącego. Trzeba wiedzieć, że na szkłach kontaktowych mogą tworzyć się osady. Głównie z tłuszczu i białka. Mogą one negatywnie wpływać na pole widzenia, a także prowadzić do infekcji. Ale przy zachowaniu całkowitej czystości można cieszyć się z zalet tego rodzaju soczewek. Są one zazwyczaj najtańsze w przeliczeniu na sztukę lub na jeden dzień noszenia.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Jak widać, dobranie soczewek kontaktowych nie jest prostą decyzją i zależy od kilku czynników. Poza tym przy wyborze warto pamiętać o tym, że im dłuższy okres korzystania, tym grubsze będzie szkło. Z jednej strony ułatwi to zakładanie go, szczególnie osobom, które dopiero zaczynają korzystanie z soczewek. Z drugiej strony do grubszego szkła na oku, może być trochę trudniej się przyzwyczaić.