Jaki monitor do konsoli do gier?

Konsole do gier mogą zostać podłączone zarówno do monitora, jak i telewizora. To drugie rozwiązanie jest z pewnością wygodne, jeśli nie posiadamy w domu komputera stacjonarnego, ale mamy telewizor. Coraz więcej osób decyduje się jednak na zakup monitora specjalnie do konsoli, nawet gdy nie będzie wykorzystywać go w innym celu. W tym artykule wyjaśnimy, jak dobrać monitor do konsoli i czy takie rozwiązanie w ogóle ma sens.

Telewizor czy monitor – co do konsoli?

Optymalnym rozwiązaniem byłby zakup jednego urządzenia, które spełni kilka funkcji. W ten sposób można ograniczyć wydatki, a także oszczędzić trochę miejsca w pokoju. Do jednego monitora da się jednocześnie podłączyć i jednostkę centralną komputera, i konsolę do gier. Tak samo telewizor może nam służyć na różne sposoby – nie tylko do oglądania programów telewizyjnych, ale też odtwarzania filmów z odtwarzacza DVD czy Blu-ray oraz grania za pomocą konsoli. Nowoczesne modele są też zwykle wyposażone w funkcję smart, dzięki czemu w pewnym zakresie mogą nam zastąpić komputer. Producenci tych urządzeń oferują droższe modele, które ich zdaniem doskonale nadają się do gier. Jednak zdania użytkowników i ekspertów często nie są tak optymistyczne. Rozchodzi się głównie o parametr określany jako Input Lag, czyli czas reakcji na ruchy gracza, przetworzenie ich i wyświetlenie na ekranie. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypadają monitory gamingowe. Paradoksalnie, także nieco mniejszy rozmiar ekranu przekłada się na lepsze wyniki w rozgrywkach, ponieważ łatwiej ogarnąć go wzrokiem.

Jak wybrać monitor do konsoli?

Skoro wyjaśniliśmy już, dlaczego konsola do gier i monitor to dobre połączenie, możemy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego sprzętu. Oczywiste jest, że nie każdy monitor nadaje się do gier. W sprzedaży dostępnych jest niezliczenie wiele modeli, które bardzo różnią się między sobą specyfikacją. Co nam po tym, że mamy najnowszą konsolę PlayStation lub Xbox, jeśli nie wykorzystamy jej potencjału przez kiepskie parametry monitora? Niestety, skoro już zainwestowaliśmy w dobrą konsolę, musimy przeznaczyć większy budżet także na odpowiedni wyświetlacz. Na pewno warto rozglądać się wśród monitorów gamingowych, które zostały specjalnie przygotowane do zapewnienia jak najbardziej komfortowych warunków do rozgrywek. Charakteryzują się więc krótszym czasem reakcji, a także lepszą grafiką.

Na jakie parametry monitora zwrócić uwagę, aby wykorzystać potencjał konsoli do gier?

Przede wszystkim powinna interesować nas matryca i jej rodzaj. Jeżeli zdecydujemy się na matrycę TN, możemy liczyć na błyskawiczny czas reakcji oraz wysoką częstotliwość odświeżania. Nie należy jednak spodziewać się perfekcyjnego odwzorowania kolorów, głębokiej czerni czy szerokich kątów widzenia. Zupełnie odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku matryc IPS, natomiast pewnym kompromisem są matryce VA. Te ostatnie łączą zalety obu poprzednich, ale nie dorównują im pod tymi względami. Wszystko zależy więc od tego, w jakie gry zamierzamy grać – te, w których bardziej liczą się efekty graficzne czy precyzja. Na pewno polecamy matryce matowe, które zapewniają doskonałą widoczność niezależnie od oświetlenia. Musisz też wybrać odpowiedni rozmiar i proporcje ekranu, co jest indywidualną kwestią. W przypadku nowoczesnych konsol do gier monitor powinien posiadać także rozdzielczość 4K. Do starszych urządzeń wystarczy Full HD.