Czym jest multimetr?

W dzisiejszych czasach coraz więcej urządzeń nie może działać bez energii elektrycznej. Z jednej strony jest to błogosławieństwo, z drugiej spore ryzyko. Niebezpieczeństwo polegające w głównej mierze na przepięciach może grozić poważnymi obrażeniami. By zminimalizować to ryzyko i zweryfikować poziom napięcia, warto wykorzystać multimetr cyfrowy.

Multimetry – urządzenia niezbędne w pracach pomiarowych

Czym dokładnie są multimetry cyfrowe? W ogólnym pojęciu są to mierniki, których zadaniem jest wykonywanie pomiarów, a następnie podanie jednoznacznej wartości. Wartości te, w zależności od funkcjonalności multimetru mogą dotyczyć napięcia stałego, natężenia prądu stałego, oporu elektrycznego, ale też urządzenia mogą wykonywać testy ciągłości obwodu.

W przeszłości multimetry analogowe mogły działać dzięki wykorzystaniu siły elektrodynamicznej. Nowoczesne urządzenia cyfrowe są jednak znacznie bardziej precyzyjne, a wynik pomiaru jest przedstawiony na wygodnym i intuicyjnym panelu LED czy LCD. Multimetry służące różnym pomiarom znajdziemy pod adresem https://www.tme.eu/pl/katalog/multimetry-cyfrowe-przenosne_112610/.

Jakie jest zastosowanie multimetrów?

Multimetry cyfrowe przenośne to urządzenia, które w swoim uniwersalnym zastosowaniu służą weryfikacji wartości elektrycznych znajdujących się w elektronice domowej czy samochodowej. Podstawowe pomiary mogą ułatwić sprawdzenie pomiarów akumulatora, alternatora, ale także gniazdek domowych, przewodów czy każdego sprzętu elektronicznego. Multimetry ułatwią nam także weryfikację obwodów elektrycznych i podzespołów elektrycznych.

Warto podkreślić, że bardziej zaawansowane multimetry mogą służyć bardziej zaawansowanym pomiarom, co okaże się niezbędne w przypadku realizowania zawodowych obowiązków związanych z pomiarami elektrycznymi.

Każdy rodzaj multimetru jest dostępny w ofercie na tme.eu – profesjonalny sprzęt dostępny od ręki, od półprzewodników po moduły używane w elektronice i robotyce.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze multimetru?

W jaki sposób wybrać multimetr, który będzie nam służył w możliwie jak najlepszy sposób? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na zakres realizowanych pomiarów. Warto także zastanowić się, czy do naszych celów lepiej sprawdzi się multimetr z ręczną, czy automatyczną zmianą zakresów pomiarów. W przypadku pierwszego wariantu multimetr wymaga samodzielnego zwiększania lub zmniejszania zakresu pomiarowego. Jeśli jednak cenimy sobie automatykę takich rozwiązań, postawmy na multimetr cyfrowy, który wyposażony jest w funkcję automatycznej zmiany zakresu pomiarowego. Nie bez znaczenia jest także jakość ekranu i jego rozdzielczość, która wpływa na dostarczanie wysokiej jakości obrazu na wyświetlaczu.