Uprawa zbóż wiąże się z zastosowaniem preparatów ochrony roślin oraz tych, które zapobiegają zachwaszczeniu pola. Często występującym chwastem jest miotła zbożowa. Może przysporzyć wielu problemów przy uprawie. Dowiedz się, jak skutecznie ją zwalczyć.
Czym jest miotła zbożowa?
Miotła zbożowa to popularnie występujący na terenie całego kraju chwast segetalny. W zasadzie unika jedynie gleb trudnych. Jest to roślina bardzo ekspansywna, która mimo wieloletniego zwalczania występuje coraz liczniej. Najczęściej można ją spotkać w uprawach:
- rzepaku,
- zbóż ozimych.
Warto wiedzieć, że niezwalczanie miotły zbożowej grozi zachwaszczeniem nawet 70-80% powierzchni uprawy. W rezultacie przekłada się to na poniesienie porównywalnego procentu strat w plonach. Dlatego silnie zalecany jest oprysk na miotłę zbożową.
Jakie herbicydy stosować na miotłę zbożową?
Co ciekawe, miotła zbożowa z roku na rok uodparnia się na powszechnie stosowane środki chwastobójcze. Dlatego warto stosować preparaty o najwyższej jakości, które są przeznaczone do zwalczania tego chwastu. Eksperci zalecają także używanie środków chwastobójczych o różnych właściwościach i metodach działania. Zamiennie stosowanie herbicydów może pomóc w skutecznym wyeliminowaniu miotły zbożowej z upraw. Dzięki temu roślina odporna na jeden środek chwastobójczy zostanie zwalczona za pomocą drugiego, który zawiera np. prosulfokarb. Co więcej, używanie herbicydów pozwala usunąć nie tylko miotłę zbożową, ale także chwasty dwuliścienne, takie jak przytulina czepna czy gwiazdnica pospolita.
Kiedy należy zastosować oprysk na miotłę zbożową?
Najlepszy czas na zwalczenie miotły zbożowej, jest wtedy kiedy chwast jest młody, czyli najbardziej wrażliwy. Dlatego najczęściej zaleca się wykonywanie oprysków jesienią. Dzięki tak wczesnemu zastosowaniu herbicydów jest szansa na wyeliminowanie inwazyjnego chwastu. Czekanie z opryskiem do wiosny już nie daje tak pozytywnych rezultatów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania herbicydów, sprawdź stronę Syngenta.pl.