Nieprzewidziana awaria samochodu zdarza się nawet kierowcom regularnie serwisującym swoje auta. Do usterki może dojść zarówno na parkingu, jak i podczas jazdy. Jak się wtedy zachować?
Często spotykane awarie drogowe i ich przyczyny
Nie każdą usterkę pojazdu można przewidzieć, tym bardziej ciężko jest się na nią przygotować. Oprócz poważnych awarii mechanicznych kłopoty z działaniem samochodu mogą wynikać z nadmiernej eksploatacji lub zużycia poszczególnych części. Jako firma Maciej Prosiński Pomoc Drogowa na co dzień spotykamy się z kierowcami próbującymi poradzić sobie z usterkami pojazdów. Na tej podstawie jesteśmy w stanie wskazać awarie, do których na drogach dochodzi najczęściej. Na co w szczególności należy uważać?
Kłopoty z hamulcami
Bezpośrednia przyczyna niesprawności w układzie hamulcowym może być różna. Zwykle za usterki w tym obszarze odpowiada zużycie klocków hamulcowych. Oprócz tego awarię może spowodować nieszczelny przewód hamulcowy lub nadmierna eksploatacja hamulców. Kłopoty z hamowaniem są jednymi z bardziej niebezpiecznych i nie warto kontynuować jazdy w razie podejrzeń co do sprawności układu. Gdy usterka zdarzy się na drodze, należy bezwzględnie zadzwonić po pomoc.
Usterka elektryczna
Do powszechnych kłopotów z samochodem dochodzi także w efekcie rozładowania akumulatora. Jazda na krótkich dystansach oraz nadmierna eksploatacja urządzeń elektrycznych w pojeździe mogą być obciążeniem dla słabej baterii samochodowej. Profilaktyka wymaga wymiany akumulatora co kilka lat i obserwowanie jego poziomu naładowania podczas normalnej jazdy. Oprócz awarii akumulatora do popularnych usterek elektrycznych należy zaliczyć spięcia w instalacji i przepalenie bezpieczników. Każdą z usterek jest w stanie usunąć pomoc drogowa.
Przebita opona
W zestawieniu nie mogło zabraknąć problemu przebitych opon. Choć zwykle do zdarzenia dochodzi w efekcie działania czynników zewnętrznych, to nie można wykluczyć także zaniedbania ze strony kierowców. Przebicie opony może mieć związek z nieodpowiednim stanem bieżnika, czy drobnymi uszkodzeniami na powierzchni ogumienia. Niekiedy złapanie gumy ma związek z najechaniem na ostry przedmiot, taki jak gwóźdź lub krawędź chodnika. Sama wymiana opony nie jest problematyczna pod warunkiem posiadania potrzebnych narzędzi i koła zapasowego. Konieczne jest także zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zwłaszcza jeśli ma ono miejsce na uczęszczanej drodze.
Oczekując na pomoc zabezpiecz miejsce zdarzenia. Jeśli to konieczne ustaw trójkąt ostrzegawczy i załóż kamizelkę odblaskową.
Problemy z silnikiem
Nie brakuje sytuacji, w których za unieruchomienie pojazdu odpowiada silnik. O nadchodzących kłopotach może świadczyć głośna praca turbiny, czy zadymienie spalin. Kierowcy powinni spodziewać się wówczas, że podczas jazdy może dojść do awarii. Czasem kłopoty pojawiają się nagle i mają związek z zatarciem silnika, czy zerwaniem paska rozrządu. W każdym z przypadków dalsza jazda nie powinna być kontynuowana, a pojazd odstawiony do warsztatu w celu usunięcia usterki.
Pomoc drogowa nie tylko na przebite opony
Wielu kierowców kojarzy usługi świadczone przez pomoc drogową wyłącznie z wymianą zepsutego ogumienia. W rzeczywistości oferta pomocy jest znacznie szersza, a zakres naprawianych awarii może być zaskakujący dla niejednego kierowcy. Fachowcy zajmują się między innymi awaryjnym otwieraniem pojazdów, czy tankowaniem w przypadku braku paliwa. Na pomoc można liczyć w przypadku kłopotów z akumulatorem oraz problemem z odpaleniem silnika. Specjaliści pojawiają się na miejscu zlecenia z niezbędnym sprzętem oraz lawetą. Może okazać się bowiem, że naprawa pojazdu w miejscu zdarzenia nie będzie możliwa i trzeba go będzie przewieźć w bezpieczne miejsce. Kierowcy korzystający z naszych usług mogą liczyć m.in. na przewiezienie samochodu do warsztatu lub na parking strzeżony oraz wypożyczenie auta zastępczego.
Pomoc drogowa świadczy również usługi awaryjnego otwierania pojazdu, czy tankowania.
Jak świadczona jest pomoc kierowcom?
W przypadku awarii wystarczy wybrać odpowiedni numer telefonu, by wezwać na miejsce pomoc drogową. Nasz numer alarmowy to 511 503 504 i korzystają z niego kierowcy, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji na drodze w Poznaniu lub okolicach. Przed wyjazdem w krótszą i dłuższą trasę dobrze zapisać sobie kontakt do pomocy drogowej w telefonie.
Jak przebiega sama usługa?
- Współpracę z pomocą drogową inicjuje kierowca, który zgłasza się na numer alarmowy.
- W oczekiwaniu na pomoc należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Trójkąt ostrzegawczy warto wystawić zwłaszcza, jeśli do awarii doszło na uczęszczanej drodze.
- Pomoc drogowa wysyła fachowców i lawetę, którzy zjawiają się na miejscu zwykle w ciągu kilkudziesięciu minut.
- Jeśli to możliwe, usterka naprawiana jest na miejscu zdarzenia. W przeciwnym wypadku pojazd ładowany jest na lawetę.
- Holowanie lub transport pojazdu odbywa się w ustalone miejsce. Może być to adres wskazany przez klienta lub polecony przez pomoc drogową warsztat, bądź parking strzeżony.
W razie awarii na drodze nie wahaj się dzwonić po pomoc.
Wsparcie uzyskasz przez całą dobę
Specyfika branży oraz nieprzewidywalność zdarzeń wpływają na niestandardowe godziny pracy fachowców. Większość firm świadczących pomoc drogową pracuje przez całą dobę, oczekując na telefony kierowców bez przerwy. W ten sposób posiadacze pojazdów mogą być spokojni o swoje bezpieczeństwo i możliwość uzyskania pomocy. Naprawa usterki lub holowanie pojazdu możliwe jest nawet w nocy, święta i inne dni wolne od pracy – wystarczy posiadać w telefonie kontakt do sprawdzonych fachowców.
Kierowców z Wielkopolski oraz całego kraju zachęcamy do zapisania numeru alarmowego do naszej autopomocy. Jako firma Maciej Prosiński Pomoc Drogowa pomogliśmy już dziesiątkom kierowców rozwiązać ich kłopoty z autem. Pracujemy całą dobę i jesteśmy pod telefonem nawet w dni wolne od pracy. Polecamy się w awaryjnych sytuacjach, oferując swoje wsparcie i profesjonalne wykonanie zlecenia.
Maciej Prosiński Pomoc Drogowa
ul. Leszka 2
61-063 Poznań
kom: 511503504