Jakie typy pomp ciepła rozróżniamy?

Pompy ciepła stanowią energooszczędną alternatywę dla pieców i ich montaż staje się coraz bardziej popularny wśród mieszkańców miast takich jak Poznań. Są tanie w eksploatacji, nie wymagają praktycznie żadnej obsługi i są zdecydowanie bardziej bezpieczne niż kotły, a do tego w ostatnim czasie ta inwestycja mocno staniała i obecnie coraz więcej firm zarówno w Poznaniu, jak i okolicach oferuje nam montaż pomp ciepła w konkurencyjnych cenach.

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to nowoczesne części domowych systemów ogrzewania i chłodzenia montowane na zewnątrz budynków. Urządzenia te wykorzystują energię elektryczną do przenoszenia ciepła za pomocą czynnika chłodniczego z miejsca chłodnego do ciepłego działając trochę jak nasza lodówka.

W obecnych czasach stale rosnących kosztów energii jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ponieważ do ogrzewania pomieszczenia nie wykorzystujemy paliw kopalnych, ale także sposób ogrzewania domu i podgrzewania wody, który pozwala nam wiele zaoszczędzić na naszych rachunkach.

Pompy ciepła- główne rodzaje

Jeżeli chodzi o pompy ciepła wyróżniamy ich trzy główne typy:

  • Powietrzne

Najpopularniejszy typ pompy ciepła stosowany w wielu gospodarstwach domowych w miastach takich jak Poznań, który przenosi ciepło między domem a powietrzem zewnętrznym. Dzięki niemu możemy zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o około 50% w porównaniu z elektrycznym ogrzewaniem takim jak piece czy grzejniki przypodłogowe.

Wysokowydajne powietrzne pompy ciepła działają również lepiej niż standardowe klimatyzatory centralne, co skutkuje mniejszym zużyciem energii i większym komfortem chłodzenia w miesiącach letnich.

  • Gruntowe

Powietrze zewnętrzne nie jest jedynym miejscem, z którego możemy czerpać cenne ciepło, aby ogrzać nasze domy. Energia słoneczna zmagazynowana w ziemi lub wodzie także może być wykorzystana do uruchomienia gruntowych pomp ciepła, jednak musimy mieć na uwadze fakt, że to wiąże się dodatkowo z poprowadzeniem rur cieplnych w ziemi i może generować większe koszty.

Te pompy ciepła nazywane też geotermalnymi mają jednak wyższą wydajność niż pompy ciepła zasilane powietrzem, ponieważ temperatury w gruncie są na ogół bardziej stałe.

  • Wodne pompy ciepła

Aby zainstalować wodną pompę ciepła, wykonawcy umieszczą rury na dnie wybranego zbiornika wodnego. Zainstalowane w ten sposób rury wypompowują ciepło z naszego domu i odprowadzają je do źródła wody, aby go schłodzić. Chociaż mogą być one bardzo wydajne i są tańsze w eksploatacji niż ich poprzednie odpowiedniki, wymagają one od nas mieszkania w pobliżu jakiegoś źródła wody, z którego mogłyby czerpać ciepło.

Montaż pompy ciepła- Poznań i okolice

Jeżeli interesują Cię pompy ciepła poznań lub okolice i jesteś zainteresowany tym ekologicznym i energooszczędnym rozwiązaniem, powinieneś postawić na sprawdzoną firmę, która ma w swojej ofercie fachowe doradztwo w zakresie pomp ciepła i pomoże Ci wybrać system najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb. Dzięki temu będziesz miał pewność, że ta inwestycja, choć początkowo wydaje się dość kosztowna, stosunkowo szybko Ci się zwróci i posłuży przez długie lata.