Które części maszyn rolniczych zużywają się najczęściej?

Wszystkie części pojazdów mechanicznych, w tym także maszyn rolniczych, z czasem ulegają zużyciu. Jednak niektóre podzespoły są szczególnie narażone na szybkie zużycie, a także na awarie. O jakich częściach maszyn rolniczych mowa? Sprawdźmy!

Łańcuchy, przekładnie i inne elementy ruchome

W zasadzie każda część ruchoma jest narażona na szybką eksploatację. Takie części do maszyn rolniczych, jak łańcuchy czy przekładnie to podzespoły wykonane z mocnych materiałów, mimo to ich eksploatacja jest relatywnie szybka. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze elementy te pracują w trudnych warunkach, często w dużym zanieczyszczeniu i w wysokich temperaturach. Ponadto w czasie ich pracy powstaje duża siła tarcia, prowadząca do wytarcia powierzchni podzespołów. Czy oznacza to, że trzeba być gotowym na regularne wymiany łańcuchów, przekładni i innych części ruchomych?

Niewątpliwie stosunkowo częsta wymiana jest nie do uniknięcia. Z drugiej jednak strony można nieco wydłużyć żywotność tych elementów. Jak to zrobić? Przede wszystkim poprzez regularne czyszczenie elementów. Trzeba robić to we właściwy sposób, aby zapobiec uszkodzeniu elementów podczas czyszczenia czy też doprowadzeniu do korozji. Ponadto niezbędne jest też częste smarowanie odpowiednimi środkami najwyższej jakości.

Silnik i części układu napędowego

Najbardziej skomplikowane i działające z największą intensywnością części do maszyn rolniczych to kolejna grupa elementów narażonych na szybkie zużycie. Tym samym trzeba tu wymienić silnik oraz części układu napędowego. W tym przypadku również ważna jest profilaktyka, która polega przede wszystkim na odpowiednim smarowaniu.

Części podwozia

Wśród części do maszyn rolniczych narażonych na szybkie zużycie trzeba wymienić elementy podwozia. Wynika to z faktu, że są one szczególnie narażone na zabrudzenia oraz kontakt z wilgocią, przyczyniającą się do korozji elementów metalowych. Należy również wspomnieć o oponach, utrzymujących ciężar maszyn oraz mających kontakt z podłożem, które bywa bardzo wymagające.