MPK inauguruje kampanię „Rozejrzyj się i żyj!”

„Rozejrzyj się i żyj!” to kampania zainaugurowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Poznańską Komendę Miejską Policji. Jej głównym celem jest uświadomienie mieszkańcom, że pierwszeństwo wejście na przejście, nie obowiązuje przed tramwajem.

Nowe przepisy

1 czerwca tego roku, zostały wprowadzone w życie nowe przepisy ruchu drogowego, które określają, że pieszym jest osoba nie tylko znajdująca się na przejściu, ale i ta dopiero na nie wchodząca i co więcej, ma pierwszeństwo przed pojazdami, które dopiero nadjeżdżają. Wyjątkiem tutaj są jednak tramwaje. Pamietajmy również, że podczas wchodzenia i przechodzenia przez ulicę, jako piesi mamy zakaz korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego w sposób, który może prowadzić do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni.

Kampania edukacyjna

Niestety, statystyki wypadkowe są nieubłagalne. Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców, komenda policji wspólnie z MPK w Poznaniu rozpoczęła kampanię „Rozejrzyj się i żyj”. Poznaniacy będą edukowani o obowiązujących przepisach między innymi poprzez filmiki edukacyjne, ulotki, a nawet specjalnie oklejony tramwaj. Najważniejszym celem jest jednak budowanie wśród mieszkańców Poznania wiedzy, że tramwaj ma znacznie dłuższą drogę hamowania, kiedy porównamy go do samochodu.

Uwaga na tramwaje!

Nie każdy wie, że tramwaj, który jedzie ze średnią prędkością 50 kilometrów na godzinę, zatrzyma się dopiero po około 60 metrach, a i to w korzystnych warunkach. Gdy tory są oblodzone, ta długość zwiększa się jeszcze mocniej. Motorniczy nie ma możliwości użycia innego manewru niż dzwonek, a dodatkowo podczas gwałtownego procesu hamowania, może dojść do trudnych sytuacji w środku pojazdu. Warto o tym pamiętać za każdym razem, kiedy przechodzimy przez jezdnię lub torowisko.