Na mapie Poznania staną… książkomaty

Wielka gratka dla miłośników czytania! Już jesienią, Biblioteka Raczyńskich na wybranych osiedlach postawi książkomaty. Głównym celem jest szerzenie oferty kulturalnej w tych rejonach miasta, które mają ograniczony dostęp do biblioteki.

Czym są książkomaty?

W specjalnych automatach będzie można zwrócić lub też wypożyczyć zamówione wcześniej książki, a dla niezdecydowanych – wybrać coś specjalnego z oferty zaproponowanej przez bibliotekarzy, która będzie czekała w szufladach urządzenia.

Jak zamawiać?

Książki zamawiać będzie można na stronie Biblioteki Raczyńskich, przez internetowe konto czytelnika. Gdy nasze zamówienie będzie gotowe, zostaniemy o tym poinformowani mailowo. Następnie należy wybrać się na krótki spacer do wybranego przez siebie książkomatu, użyć kartę biblioteczną i wyciągnąć zamówione lektury ze skrytki.

Zazwyczaj tego typu urządzenia są stawiane tuż przy placówkach bibliotecznych, jednak Biblioteka Raczyńskich poszła o krok dalej. Cały pomysł polega na polega na usytuowaniu ksiażkomatów nie bezpośrednio przy placówkach, ale w miejscach z utrudnionym dostępem do kulturalnej części Poznania, a często uczęszczanych przez poznaniaków, no. obok supermarketów.

Wybrana została również lokalizacja książkowych maszyn – staną między innymi na Chartowie, Górczynie, Ratajach, czy w Antoninku. W planach jest, aby powstało 11 urządzeń, co ustanowi rekord w ilości tego typu urządzeń zlokalizowanych w jednym mieście.

Specjalna aplikacja już w fazie testów

Książkomaty to nie jedyny innowacyjny pomysł Biblioteki Raczyńskich. W fazie testów jest już aplikacja, która pozwoli znajdować książki najlepiej dopasowane do preferencji czytelnika. Jej celem jest szybsze i łatwiejsze znalezienie ciekawej pozycji w zbiorach Biblioteki. Sama aplikacja będzie podzielona na dwa moduły – pierwszy będzie przeznaczony dla bibliotekarzy, natomiast drugi bezpośrednio dla czytelnika.

Realizacja tych pomysłów nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego. Projekt „Sztuczna inteligencja w służbie książki” otrzymała dofinansowanie od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG, o wartości prawie dwóch milionów złotych. Celem projektu jest rozwój czytelnictwa w Polsce.