Jeśli jesteś posiadaczem psa, na pewno troszczysz się o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Jest wiele rzeczy, które warto wiedzieć o swoich czworonogach, aby móc im zapewnić najlepszą opieką. Jedna z nich to znajomość najgroźniejszych chorób, na które są narażone na co dzień. Poniżej przedstawiamy najczęstsze choroby psów, o których każdy właściciel powinien wiedzieć, podobnie jak powinien wiedzieć, kiedy udać się do lekarza weterynarii, który udzieli psu niezbędnej pomocy.
Choroby odkleszczowe
Nie ulega wątpliwości, że odkleszczowe choroby zakaźne są najgroźniejszymi ze wszystkich chorób psów. Tak zwana babeszjoza prowadzi do zainfekowania układu krwionośnego czworonoga groźnym, pasożytniczym patogenem. Psy są bardzo narażone na choroby odkleszczowe, dotyczy to szczególnie tych wychodzących na zewnątrz. Znajdujące się w trawach i krzakach kleszcze, bez najmniejszych problemów przedostają się na psy, znajdując sobie miejsce pod ich sierścią. Jakie są konsekwencje babeszjozy? Niestety choroba ma szybki przebieg. W jej trakcie dochodzi do znacznego pogorszenia jakości krwi, pies zaczyna cierpieć na anemię i spada ilość czerwonych krwinek. Efektem jest szybkie wyniszczenie organów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki, trzustka, a nawet mózg. Jak można temu zapobiec? Jedynym rozwiązaniem jest pilny kontakt z lekarzem weterynarii, kiedy stwierdzimy, że pies miał kleszcza.
Inne najczęstsze choroby psów — wścieklizna
Wścieklizna to choroba, której obawia się większość posiadaczy psów, ale dotknąć ona może również inne zwierzęta. Objawy wścieklizny u zwierząt są bardzo charakterystyczne, a dzięki temu stosunkowo łatwe do rozpoznania przez właściciela psa. Najlepszym sposobem zapobiegania wścieklizny u psów jest ich regularne szczepienie, a także niedopuszczanie do przypadkowych kontaktów z innymi, szczególnie dziko żyjącymi, zwierzętami. To, co powinno wzbudzać niepokój u właściciela psa to nagła zmiana jego zachowania, wyższa temperatura ciała, utrata koordynacji ruchu, wydawanie dziwnych dźwięków, porażenie mięśni. Jeśli stwierdziłeś u swojego zwierzaka takie niepokojące objawy, lekarz weterynarii jak najszybciej powinien obejrzeć twojego psa.
Skręt żołądka u psa — wymagany pilny kontakt z lekarzem weterynarii
Szczególnie psy dużych ras narażone są na skręt żołądka. Dochodzi do niego głównie wtedy, kiedy żołądek jest wypełniony treścią lub gromadzą się w nim gazy trawienne. Obraca się on wokół własnej osi, powodując ich sprężenie, a w efekcie obniżenie ciśnienia krwi, arytmię serca oraz inne poważne dla zdrowia powikłania. I w tym przypadku nie ma czasu do stracenia. Psa jak najszybciej powinien obejrzeć weterynarz.
Jeżeli szukasz sprawdzonego weterynarza w Poznaniu, to sprawdź tę listę: https://apetete.pl/weterynarz/poznan