Ten ogromny park, zajmujący ponad 100 hektarów powierzchni, zna każdy, kto chociaż przez chwilę mieszkał w Poznaniu. Ten utworzony na terenie dawnego fortu park codziennie przyciąga tłumy spragnionych wypoczynku dorosłych oraz dzieci. Co warto wiedzieć o poznańskiej Cydaleli? Przeczytaj poniżej.
Historia Cytadeli w pigułce
Historia Cytadeli rozpoczęła się w latach 1963-1970, kiedy założono tu Park Pomnik Braterstwa i Przyjaźni Polsko Radzieckiej. Dzisiejsza nazwa została przyjęta dopiero w 1992 roku, jednak po dawnym obiekcie widać ślady po dziś dzień.
Przed założeniem parku znajdował się tu Fort Winiary, który miał pełnić funkcję jednego z punktów pierścienia ochronnego poznania.
Cytadelskie cmentarze
Przechadzając się po Cytadeli, nie można zapomnieć, że jest ona miejscem pochówków setek żołnierzy, którzy zginęli w działaniach wojennych na naszych ziemiach. Znajduje się tu między innymi Cmentarz Garnizonowy, Cmentarz Bohaterów Polskich, wojenny Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej, wojenny Cmentarz Bohaterów Radzieckich oraz Cmentarz Prawosławny.
Pochowani zostali tu bohaterowie radzieccy, ale również bohaterowie powstań wielkopolskich. Znajdują się tu tez groby jeńców rosyjskich i niemieckich (hitlerowskich),
Muzea na terenie Parku
Teren parku jest miejscem rezydowania dwóch ciekawych muzeów. Ciekawszym pod względem wielkości eksponatów z nich jest Muzeum Uzbrojenia, gdzie znajduje się plenerowy Park Uzbrojenia. Możemy podziwiać tutaj ogromne czołgi i samoloty. Nie brakuje też pojazdów pomocniczych oraz gigantycznych pocisków. To wprost idealne miejsce na lekcje historii z dzieckiem.
Innym muzeum jest Muzeum Armii Poznań, które znajduje się w Estakadzie Zachodniej Cytadeli. Znajduje się tam wiele przedmiotów związanych z walkami, a także samo uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy. Można tutaj dowiedzieć się sporo o historii naszej armii, a także o przeprowadzanych na terenie Poznania działań wojennych.
Rekonstrukcje i pikniki na Cytadeli
Dzisiaj Cytadela jest miejscem, gdzie odbywają się liczne pikniki i rekonstrukcje. Duże tłumy przyciąga rekonstrukcja Walk o Cytadele. To niezwykłe widowisko, podczas którego możemy podziwiać prawdziwy sprzęt wojenny, oryginalnie ubranych żołnierzy, a także być świadkami prawdziwych wybuchów. Zjemy tutaj prawdziwą wojskową grochówkę, nie zabraknie też atrakcji dla młodych uczestników.