Narodowe czytanie już 4 września!

Jeden z najważniejszych dramatów w polskiej literaturze, określony przez samą autorkę „tragifarsą kołtuńską”, opowieść o ludzkich przywarach – tak można określić „Moralność Pani Dulskiej”, czyli dramat Gabrieli Zapolskiej, który w tym roku, 4 września 2021 roku, rozbrzmi podczas Narodowego Czytania, a my będziemy mieć okazję aby sprawdzić aktualność dzieła wydanego w 1906 roku.

Czym jest Narodowe Czytanie?

Narodowe Czytanie to ogólnopolska inicjatywa propagująca czytelnictwo i polską literaturę. W tym roku organizowana jest po raz dziesiąty. Lektury, które dotychczas wzięły udział w akcji to m.in.: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, Trylogia oraz „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalka”Bolesława Prusa, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czy dramat Juliusza Słowackiego – „Balladyna”.

Gabriela Zapolska w Poznaniu

Organizatorem poznańskiej edycji Narodowego Czytania jest Biblioteka Raczyńskich. Już w sobotę, 4 września o godzinie 11:00, na tarasie gmachu biblioteki przy Placu Wolności nastąpi spotkanie miłośników polskiej literatury oraz wyjątkowe spotkania z samą Gabrielą Zapolską, w którą wcieli się aktorka Teatru Nowego w Poznaniu – Edyta Łukaszewska. Czytanie dramatu przez Łukaszewską odbędzie się w towarzystwie Klubu Szyderców Bis, którzy zaprezentują piosenki z początku XX wieku, czyli z czasów Pani Dulskiej.

Czytanie powszechne

Czytanie powszechne wystartuje 4 września 2021 roku o godzinie 12:30 i jak zawsze w akcji może wziąć udział każdy – aby przeczytać wybrany, ulubiony fragment dramatu wystarczy wysłać zgłoszenie pod adres: [email protected]

Jak co roku na uczestników Narodowego Czytania czekają atrakcje dodatkowe. Jakie? Organizatorzy zostawiają to w tajemnicy, ale zapewniają, że warto czekać.

Więcej informacji na temat Narodowego Czytania można znaleźć na stronie Biblioteki Raczyńskich.