Dzięki funduszom z UE udało się zakupić nowe karetki. 9 z 15 nowych nabytków to pojazdy typowo ratowniczymi. Zostały wyposażone w nosze z transporterem, respirator transportowy, ssak elektryczny, a także w urządzenie służące do mechanicznej kompresji klatki piersiowej.
Ostatni z wymienionych sprzętów jest niezwykle potrzebny. Został skonstruowany w taki sposób, iż może zastąpić ratownika medycznego w uciskaniu klatki piersiowej podczas reanimacji. Dzięki temu ratownicy w tym czasie mogą skupić się na pozostałych czynnościach mających na celu ratowanie życia pacjenta.
Pozostałe karetki są pojazdami służącymi typowo do transportu. Będą wykorzystywane do przewożenia pacjentów z jednego szpitala do drugiego. Mogą okazać się także przydatne w przypadku konieczności zawiezienia przewlekle chorych osób na badania lub konsultacje.
Wśród zakupionych pojazdów znalazła się również karetka specjalnie przystosowana do przewożenia osób przemieszczających się na wózkach inwalidzkich, również elektrycznych. Pojazd jest szerszy od typowej karetki, co pozwala na umieszczenie w nim wózków elektrycznych. Karetka została wyposażona w rampę, dzięki której można do niej wjechać. Zainstalowano w niej również zabezpieczenia mające na celu unieruchomienie wózka podczas transportu.
Dzięki specjalnie przystosowanej karetce osoby poruszające się na wózku inwalidzkim będą mogły samodzielnie dostać się do lekarza. Nie będą musiały prosić o pomoc osoby trzecie, jak to było do tej pory.
Z ambulansu miał okazję skorzystać obywatel Ukrainy uciekający przed wojną. Mężczyzna poruszający się na elektrycznym wózku inwalidzkim został nim przetransportowany z przejścia granicznego w Medyce do Poznania.
O zakupie nowych karetek pisze również strona https://rzeszowinfo.pl/