Nowoczesne czołgi Abrams docierają do Polski: Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu przygotowują je do służby

We wtorek o godzinie 9.00 pięć nowoczesnych amerykańskich czołgów Abrams, będących częścią najnowszej dostawy dla Polski, dotarło do Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu. Przewiduje się, że w ciągu dnia dotrze tam kolejnych siedem pojazdów wojskowych, które będą następnie przygotowywane do przekazania w ręce polskich żołnierzy.

„Obecność najnowszych modeli Abramsów na terenie Poznania jest dowodem zaufania Amerykanów do naszego profesjonalizmu” – komentuje sytuację dyrektor produkcji, Mikołaj Tokarek. Łącznie do poznańskich zakładów trafi 26 pojazdów, wśród których znajduje się dziewięć pojazdów zabezpieczenia technicznego M88A2.

W poniedziałek pracownicy zakładów odebrali już 11 czołgów oraz dwa wozy zabezpieczenia, natomiast ostatni pojazd z tego transportu przypływa do Polski i dotrze do Poznania w środę. Wszystkie pojazdy były specjalnie przygotowane do morskiego transportu, co wiązało się z koniecznością demontażu niektórych elementów.

„Nasze zadanie polega na sprawdzeniu, czy wszystko jest w pełni sprawne, uzupełnieniu płynów oraz zamontowaniu elementów, które musiały zostać zdjęte na czas transportu. Te wozy są używane, ale są przygotowane do przekazania nowemu użytkownikowi. Po przeprowadzonych oględzinach możemy stwierdzić, że ich stan jest zadowalający” – dodaje Tokarek.