Nowy członek poznańskiej policji – owczarek belgijski Nygus

Do grona funkcjonariuszy wydziału kryminalnego w Poznaniu dołączył nowy członek – Nygus, owczarek belgijski. Według relacji policji z Poznania, pod opieką swojego opiekuna, psia rekruta robi znaczne postępy.

Zaszczytu służby w poznańskim oddziale policji jest obecnie udzielenie ponad 20 psom. Rekrutacja czworonoga do sił policyjnych to nie tylko kwestia odpowiednich predyspozycji, ale przede wszystkim przejście rygorystycznej selekcji oraz specjalistycznego szkolenia. Po jego ukończeniu psy są zdolne do wykonywania wielu zadań, takich jak tropienie, patrolowanie, wyszukiwanie narkotyków czy materiałów wybuchowych oraz lokalizowanie zwłok.

Długość szkolenia zależy od konkretnej specjalizacji, jaką pies będzie ostatecznie pełnił. Najbardziej złożonym i długotrwałym jest dziewięciomiesięczny kurs dla przewodników psów służbowych do badań osmologicznych. Ich misją jest identyfikowanie osób na podstawie zapachu, co jest szczególnie przydatne w przypadku poszukiwania sprawców przestępstw. Kurs patrolowy natomiast, którego celem jest przede wszystkim uczenie psa atakowania na rozkaz, trwa zazwyczaj do 5 miesięcy. Szkolenie psów policyjnych w Polsce leży w gestii Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Niedługo na poznańskich ulicach pojawi się Nygus – owczarek belgijski, który już teraz daje wiele obietnic swoimi postępami w szkoleniu – tak przekazuje informacje poznańska policja.