Obchody 68. rocznicy powstania poznańskiego czerwca z 1956 roku

23 czerwca w Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce 68 lat temu. To właśnie wówczas, w czerwcu 1956 roku, doszło do tragicznych zdarzeń, których uczestników i bohaterów wspominano podczas niedzielnych obchodów. W hołdzie tym, którzy zaangażowali się w tamte dni, złożono bukiety kwiatów przy tablicach pamiątkowych.

Ceremonia rozpoczęła się od złożenia kwiatów przy tablicy znajdującej się na budynku Szpitala Miejskiego im. F. Raszei. To właśnie tam medycy – lekarze i pielęgniarki – niosąc pomoc rannym powstańcom, wykazali się niezwykłą odwagą i poświęceniem. Ta część obchodów stanowiła hołd dla tych, którzy ryzykowali własne życie, aby ratować innych.

Następnie program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56, przypomniał o znaczeniu ciągłego kultywowania pamięci o przeszłości i budowania przyszłości opartej na wartościach demokratycznych. Młodzi ludzie, poprzez swoje przedstawienie, podkreślili wagę tych wydarzeń dla historii i tożsamości Poznania.

Obchody zakończyły się hołdem złożonym Romkowi Strzałkowskiemu, 13-letniemu chłopcu, który stał się symbolem powstania, straciwszy życie w walce o wolność. Wszyscy uczestnicy zgromadzili się przy tablicy upamiętniającej młodego bohatera, przypominając o jego niezwykłej odwadze i poświęceniu.