Opieka wytchnieniowa w Poznaniu

Miasto Poznań połączyło siły z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, aby zrealizować program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotyczącego opieki wytchnieniowej. Co więcej, zgłoszenia już trwają. To ogromne wsparcie dla rodzin i opiekunów osób, które zmagają się z niepełnosprawnościami.

Bezpłatny program wytchnieniowy

Czym jest opieka wytchnieniowa? Jest to bezpłatny program, pomagający rodzinom osób z niepełnosprawnością, odciążając ich od codziennych obowiązków, a także wspierając członków opiekunów, którzy sprawują bezpośrednią opiekę. Wszystko to, aby opiekunowie mogli wypocząć, pozałatwiać swoje sprawy czy też wyjść na spacer ze świadomością, że ich bliscy znajdują się pod najlepszą opieką specjalistów. Co istotne, mogą też skorzystać z porady między innymi psychologa.

Skorzystaj z jednej z trzech form pomocy

Mieszkańcy Poznania, którzy chcą skorzystać z programu, mogą wybrać jedną z trzech proponowanych opcji. Aby z nich skorzystać, wystarczy skontaktować się z miejscem realizującym wybrany rodzaj opieki.

Możliwość numer 1 to pobyt dzienny w miejscu zamieszkania osoby zmagającej się z niepełnosprawnością (maksymalnie do 240 godzin). Realizatorami są:

  • Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ISKRA
  • Fundacja Dom Autysty

Druga  opcja to pobyt całodobowy w ośrodku lub placówce, która zapewnia opiekę dla osób z niepełnosprawnością (maksymalnie do 14 dni). Realizatorem jest:

  • Stowarzyszenie Na Tak
  • Fundacja Dom Autysty

Trzecia opcja to wykwalifikowane poradnictwo terapeutyczne, a także uzyskanie wsparcia w zakresie nauki dotyczącej między innymi pielęgnacji czy rehabilitacji i dietetyki (maksymalnie 20 godzin dla opiekuna). Realizatorem są:

  • Fundacja Petra Senior
  • Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ISKRA

Co istotne – w godzinach, kiedy usługa opieki wytchnieniowej jest realizowana, nie mogą być świadczone inne formy pomocy (czyli usługi opiekuńcze lub też sfinansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego)

Jako pierwsi z programu mogą skorzystać członkowie rodzin, sprawujący bezpośrednią opiekę nad:

  • dzieckiem ze stwierdzonym orzeczeniem o niepełnosprawności;
  • osobą ze stwierdzonym znacznym stopniem niepełnosprawności, która cierpi na niepełnosprawność sprzężoną bądź też złożoną
  • osobą, która wymaga wysokiego poziomu wsparcia przez cały czas przebywania w domu