Święta Bożego Narodzenia są magicznym i rodzinnym czasem, na który zarówno dzieci jak i dorośli czekają z niecierpliwością. Jak każde święta, maja swoją określoną symbolikę. Czy zastanawialiście się kiedyś nad jej genezą. Dlaczego wyglądamy pierwszej gwiazdki, a prezenty kładziemy pod choinkę. Oto odpowiedź:
Łamanie się opłatkiem w czasie składania życzeń
Tradycja związana z łamaniem się opłatkiem sięga XVIII wieku. Została rozpowszechniona nie tylko w Polsce, ale również w Czechach, na Litwie, Ukrainie, Węgrzech, Słowacji i we Włoszech. Jej źródła należy się doszukiwać w początkach chrześcijaństwa. Wówczas dzielono się z bliskimi chlebem. Jest to również nawiązanie do modlitwy „Ojcze nasza”, a także do Ostatniej Wieczerzy, kiedy to Jezus łamał chleb, by dzielić się nim ze swoimi uczniami.
Choinka
Drzewko świąteczne i tradycja związana z jego dekorowaniem została przejęta od naszych zachodnich sąsiadów na przełomie XVIII i XIX. Jodła, czy świerk to najczęściej wybierane gatunki. Choinka ma symbolizować rajskie drzewo, na którym znajduje się owoc życia. Dlatego dawniej, drzewka przyozdabiane były jabłkami, czy też orzechami. Obecnie największą popularnością cieszą się jednak szklane bombki i słodycze w kolorowych papierkach.
Wypatrywanie pierwszej gwiazdki
Tradycyjnie, początek wieczerzy wigilijnej ma zwiastować pierwsza gwiazdka. Dopiero, gdy pokaże się na niebie, możemy zasiąść do stołu i rozpocząć świętowanie. Jest to oczywiste nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, która wskazywała Trzem królom drogę do miejsca, gdzie w żłóbku leżał nowonarodzony Jezus. Jest to zwyczaj, który z upodobaniem kultywują głównie dzieci, które wiedzą, że dopóki nie pojawi się na niebie wyczekiwana przez nie gwiazdka, nie dostaną prezentów. A jest to przecież główna atrakcje wigilijnego wieczoru.
Prezenty
Ulubiona przez dzieci i nie tylko tradycja, również ma swoje korzenie w odległych, a nawet bardzo odległych czasach. Powstała bowiem jeszcze przed narodzeniem Chrystusa. Jest to nawiązanie do handlu wymiennego oraz składania ofiar bogom. W takiej formie, jaką znamy obecnie, czyli obdarowywanie kogoś w celu sprawienia mu przyjemności zapoczątkował biskup Miry – Mikołaj. Miało to miejsce na przełomie III i IV wieku. Stąd też obchodzone przez nas obecnie Mikołajki.