Otwarcie skweru Jacka Hałasika w Poznaniu: hołd dla dziennikarza i miłośnika gwary miejskiej

W sobotę, na skrzyżowaniu ulic Potockiej i Kolejowej w Poznaniu, miało miejsce uroczyste otwarcie skweru imienia Jacka Hałasika. Jacek Hałasik, to popularny dziennikarz radiowy i zagorzały zwolennik gwary poznańskiej. Skwer umiejscowiony jest w dzielnicy, która była szczególnie bliska sercu Hałasika. Zwraca uwagę fakt, że ławki na skwerze są ozdobione tabliczkami z frazami w gwarze poznańskiej, zaopatrzonymi równocześnie w tłumaczenie.

Pomimo niekorzystnej aury atmosferycznej, ceremonię uczciło swoją obecnością wiele osób. Wśród nich znaleźli się członkowie rodziny Jacka Hałasika, jego bliscy przyjaciele oraz współpracownicy. Nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych władz i Rady Osiedla Św. Łazarz, jak również mieszkańców Poznania.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, który również uczestniczył w otwarciu, wyraził swoje zadowolenie z faktu upamiętnienia „osoby tak znaczącej dla miasta”. „Jacek Hałasik żył pełnią życia na Łazarzu. Tam się urodził, tam mieszkał i stamtąd czerpał inspirację do swojej pracy przez wiele lat. Był człowiekiem, który z pasją promował gwarę poznańską i historię naszej stolicy Wielkopolski, był entuzjastą sportu, wiernym kibicem Lecha” – podkreślił.

Wiśniewski wyraził również swoje gratulacje dla społeczności łazarskiej za podjęcie tej inicjatywy i podziękował radnym miejskim za poparcie tego pomysłu. „To istotne, aby utrwalać w pamięci takie postaci jak Jacek Hałasik i przypominać o nich przyszłym pokoleniom” – dodał Wiśniewski.