Pamięć o zasłużonych postaciach kultury, które odeszły w minionym roku

W okolicach przełomu października i listopada, zatrzymujemy się na chwilę, aby upamiętnić znane postacie ze świata kultury, które zmarły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Ich niezwykłe życiorysy na trwałe zapisały się w historii naszego miasta. Będziemy ich zawsze pamiętać.

Wśród nich był wyjątkowy architekt i pedagog, uznany za jednego z pierwszych, którzy docenili znaczenie krajobrazu oraz jego roli w kształtowaniu przestrzeni, co doskonale wpisywało się w ówczesne trendy architektoniczne. Jego imponująca wiedza, wysoka kultura, tolerancyjność oraz życzliwość do innych ludzi były cechami, które wielokrotnie podkreślali zarówno jego studenci, jak i współpracownicy oraz wszyscy, którzy mieli okazję poznać go lepiej podczas jego długiego i twórczego życia.

Po ukończeniu studiów w Krakowie związał swoje losy zawodowe z tym miastem. Natomiast od roku 1976 mieściło się tutaj centrum jego działalności – Poznań: Politechnika Poznańska, uczelnia artystyczna, a także rolnicza. Jego dorobek współtworzył również Jerzy Nowosielski, z którym razem stworzyli znany dom rekolekcyjny w miejscowości Wesoła pod Warszawą. Jednak najważniejszym punktem na mapie jego osiągnięć architektonicznych pozostanie bez wątpienia cerkiew w Hajnówce, którą zaprojektował całkowicie bezinteresownie. Za swoją działalność został uhonorowany m.in. Nagrodą im. Brata Alberta za wybitne zasługi dla kultury i sztuki sakralnej.