Pierwsze samochody przemierzają nowo otwartą obwodnicę Grzymiszewa

W dniu 14 czerwca, piątkowy poranek zanotował ważne wydarzenie dla kierowców korzystających z drogi krajowej numer 72 (DK72) – oficjalne otwarcie obwodnicy Grzymiszewa. Ta część Wielkopolski, ze względu na bezpośrednie połączenie z autostradą A2, jest niezwykle istotna dla układu komunikacyjnego regionu wschodniego. Nowo wybudowana obwodnica to jeden z ośmiu takich projektów, realizowanych w ramach rządowego Programu Budowy 100 obwodnic na terenie Wielkopolski.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Poznaniu, ta inwestycja znacznie poprawi bezpieczeństwo podróżujących po DK72, jak również lokalnej społeczności Grzymiszewa. Dzięki obwodnicy, poprzednia trasa prowadząca przez centrum miejscowości, zostanie przeznaczona wyłącznie dla ruchu lokalnego. Owe zmiany przyczynią się do zwiększenia komfortu podróży między Koninem a Turkiem, a docelowo także z Sieradza i Łodzi.

Obwodnica Grzymiszewa, zgodnie z ramami inwestycji, została zrealizowana jako droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości 1,4 km. W jej skład weszły dwa ronda na skrzyżowaniach (na początku i końcu obwodnicy), dodatkowe jezdnie służące obsłudze ruchu lokalnego oraz odpowiednia infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Po otwarciu obwodnicy Grzymiszewa, z Programu Budowy 100 obwodnic pozostało jeszcze do realizacji siedem inwestycji. Obecnie trwają prace budowlane przy obwodnicach Gostynia, Koźmina Wielkopolskiego, Strykowa oraz Żodynia. Z kolei dla trzech kolejnych: obwodnic Kalisza, Kamionnej oraz Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa, trwają prace projektowe.