Poznański Ogród Zoologiczny pod ścisła kontrolą weterynaryjną z powodu zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń – ASF

W Poznańskim Ogrodzie Zoologicznym, który od pewnego czasu znajduje się w strefie ryzyka zakażenia wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń, zostały wprowadzone szczególne procedury ochronne. Powiatowy Lekarz Weterynarii uspokaja, że zarówno te specjalne zasady, jak i ogólna kontrola weterynaryjna, są należycie przestrzegane.

W obrębie tych zwierząt, które potencjalnie mogłyby być zagrożone wirusem ASF, na terenie zoo znajdują się jedynie dwie sztuki świnek wietnamskich. Niemniej jednak, ze względu na fakt, iż są to gatunki znajdujące się pod specjalistyczną ochroną, pojawia się konieczność stosowania bioasekuracji. Potwierdza to również Grzegorz Wegiera – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu.

Jak dodaje Wegiera, ograniczono dostęp do zwierząt tylko dla konkretnego personelu, a wszelkie używane narzędzia są przeznaczone do pracy wyłącznie w tym obszarze. Dodatkowo, wprowadzono maty dezynfekujące. Do utrzymywania zwierząt wykorzystuje się paszę i ściółkę, które nie pochodzą z obszarów o potencjalnym ryzyku zainfekowania.

Podstawowym problemem w kontekście wirusa ASF są dziki, których martwe osobniki były lokalizowane również na terenie nowego Zoo. W związku z tym władze sanitarno-weterynaryjne postanowiły przeprowadzić odłów dzików z ich jednoczesnym uśmierceniem.