Pierwszy etap budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego rozpoczęty

Ruszyła budowa Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Prace ruszyły 28 lipca, a zakończenie całości prac planowane jest na 2025 rok. Jak będzie wyglądać ta nowa jednostka medyczna? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.
 

Co wejdzie w skład centrum?

 
W skład Centralnego Zintegrowanego Szpitala ma wejść Szpitalny Oddział Ratunkowy, Centrum Medycyny Ratunkowej i Interwencyjnej, a także zostanie tam przeniesiony Szpital Klinicznego Przemienienia Pańskiego oraz Szpital Kliniczny im. H. Święcickiego. Będzie tam funkcjonował SOR oraz w pełni wyposażone bloki szpitalne. Możemy też liczyć na nowoczesne bloki operacyjne.
 
Do dyspozycji mają zostać również dodane pracownie diagnostyki zabiegowej oraz radiologii, w pełni wyposażone i nowoczesne. Tutaj swoje miejsce znajdą także młodzi lekarze i pielęgniarki, którzy będą mogli tutaj nabywać i doskonalić umiejętności.
 
Prace rozpoczęto 28 lipca na terenie podarowanym Uniwersytetowi Medycznemu im Karola Marcinkowskiego przez Miasto Poznań, a zakończenie prac planowane jest na rok 2025. Cały kompleks ma dysponować 900 łóżkami i ma być to jedne z najnowocześniejszych obiektów w kraju. Będzie obsługiwać pacjentów z całego regionu.
 
Nowo wybudowane Centrum pozwoli na przeniesienie przestarzałych oddziałów, które już dawno odbiegają od standardów współczesnego świata. To również zdecydowanie ułatwi komunikacje pomiędzy placówkami i pozwoli na srawna współpracę. Placówka będzie również dużo bardziej przyjazna pacjentom, którzy będą mogli liczyć na większą wygodę oraz dużo bardziej profesjonalną opiekę.
 
Inwestycja powstaje w oparciu o fundusze ze środków Unii Europejskiej oraz Kredytu Banku Inwestycyjnego. Całość prac będzie kosztowała około 591 mln złotych, z czego lwią część zapewni budżet państwowy.