Odnotowano znaczący postęp medyczny, który umacnia reputację Polski na arenie europejskiej. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu jest pierwszym w kraju i jednym z pionierów w Europie, który zastosował nowy model implantu słuchowego. Informacje o innowacyjnej technologii, która umożliwia przeprowadzenie rezonansu magnetycznego u pacjentów posiadających takie implanty, zostały przekazane przez magistrat miasta Poznania.
Magistrat podkreśla, że poznański Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest jednym z czołowych ośrodków w Polsce specjalizujących się w wszczepianiu implantów słuchowych, zarówno ślimakowych, jak i na przewodnictwo kostne. Ogółem, liczba wszczepionych urządzeń przekracza już 2,5 tysiąca.
Implanty na przewodnictwo kostne są stosowane w tym szpitalu od lat 90. XX wieku. Te tradycyjne modele, zwane pasywnymi, składają się z dwóch części – jednej umieszczanej wewnątrz ciała pacjenta i drugiej, czyli przetwornika, znajdującego się zewnętrznie, na przykład na powierzchni skóry głowy. Wytwarzają one wibracje, które są przekazywane bezpośrednio do ucha wewnętrznego przez kość czaszki, omijając błonę bębenkową i kosteczki słuchowe – wyjaśnił magistrat.
Od 2019 roku szpital zaczął stosować tzw. implanty aktywne, gdzie przetwornik jest umieszczany wewnątrz ciała pacjenta. Jak zaznaczono, te urządzenia zapewniają doskonałą jakość dźwięku i są pozbawione problemów estetycznych i higienicznych, charakterystycznych dla wcześniejszych modeli. Jednak mają one pewną istotną wadę – wykonanie rezonansu magnetycznego u pacjentów korzystających z tych implantów jest trudne. Jest to spowodowane obecnością magnesu jako kluczowego elementu implantu.
Pionierski implant słuchowy wszczepiany w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu to system Osia OSI300 oparty na technologii piezoelektrycznej. Jego najnowsza wersja różni się od poprzedniej przede wszystkim konstrukcją magnesu zawartego w nim.