Planowane inwestycje w Poznaniu: przystań rzeczna i nurtowa na Warcie

Poznań, pomimo swojego położenia nad Wartą, nie posiada portu. Jednak to ma się niebawem zmienić, gdyż miasto planuje zbudować przystań rzeczną oraz nurtową na tej rzece. Początkowe plany zakładały stworzenie takiej mariny już cztery lata temu, lecz wykonawca wyłoniony w konkursie ofertowy opóźnił realizację projektu, co skutkowało zerwaniem umowy. Choć urzędnicy miejski zapewniali, że nowy projekt będzie gotowy do końca ubiegłego roku, nie udało się to zrealizować.

Magda Albińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, podkreśla jednak, że prace nad projektem są ciągle w toku. Szacuje ona, że projekt przystani nurtowej wraz z wymaganymi decyzjami administracyjnymi zostanie zakończony do czerwca tego roku. Natomiast projekt przystani rzecznej powinien zostać ukończony do września tego samego roku.

Planowana przystań nurtowa na wysokości parku w Starym Korycie Warty ma mieć 100 metrów długości oraz 75-metrową linię cumowania. Przystań rzeczna w Starym Porcie ma natomiast stać się głównym miejscem postoju łodzi na terenie Poznania. Albińska zapewnia, że przystanie będą wyposażone w nowoczesną infrastrukturę, która będzie obejmować dostęp do wody pitnej i energii elektrycznej, a także specjalne miejsce do odbioru ścieków i odpadów stałych. Dodatkowo, na obszarze wodnym przystani znajdą się pomosty z niezbędną infrastrukturą, połączone z brzegiem za pomocą trapów. Zapewnione zostanie także odpowiednie oświetlenie dla bezpieczeństwa użytkowników.