Podwyżka stawek za wodę i ścieki w Poznaniu – zatwierdzenie Aquanetu

Po staraniach związanych z protestami, składaniem wielokrotnych wniosków oraz procesem odwoławczym, spółka Aquanet otrzymała końcowe zezwolenie od Wód Polskich na podwyższenie opłat za dostawę wody i odbiór ścieków w aglomeracji poznańskiej. Nowe stawki będą obowiązywać od 19 grudnia.

Zofia Koszutska-Taciak, rzeczniczka prasowa spółki, wskazała niekorzystną sytuację finansową jako główny powód podniesienia cen. Ostatni rok przyniósł Poznańskim Wodociągom znaczącą stratę, wynoszącą 50 milionów złotych.

– Wnioskowaliśmy o skrócenie czasu obowiązywania aktualnej taryfy i zatwierdzenie nowej stawki za usługi wodociągowe i kanalizacyjne. Powodem były drastyczne zmiany warunków ekonomicznych, które wpływały na jakość naszych usług. Aktualizacja taryf umożliwi nam utrzymanie obiecanego standardu usług oraz realizację projektów, które musiały być zawieszone z powodu konieczności oszczędzania – wyjaśnia Zofia Koszutska-Taciak.

Opłata za dostarczenie wody do mieszkań wzrośnie o 74 grosze, ustalając nową cenę na 5 złotych i 82 groszy za metr sześcienny. W przypadku usług kanalizacyjnych, cena wzrośnie o 1 złoty 33 grosze, a nowa opłata wyniesie 9 złotych i 1 grosz za metr sześcienny. Według szacunków Aquanetu, dla typowego mieszkańca Poznania, który zużywa około 3 metry sześcienne wody miesięcznie, rachunki zwiększą się o około 6 złotych.