Zamiana starych parkomatów na nowe

Na Starym Mieście, Śródce i terenach obok Politechniki postawione zostaną nowoczesne parkomaty. Mają zasilić miejsca, gdzie funkcjonują stare urządzenia nieakceptujące płatności kartami.

„Zauważamy spadek zainteresowania płatnościami gotówkowymi” – informuje Agata Kaniewska, pracownik Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Aż 63% transakcji obecnie jest realizowanych za pośrednictwem aplikacji mobilnych, co skłania do refleksji nad potrzebą utrzymania parkomatów w Poznaniu. Płatność za pomocą gotówki w takich urządzeniach wiąże się z pewnymi kosztami, takimi jak odbiór i transport pieniędzy, dlatego zdecydowaliśmy, że warto zmniejszyć te wydatki, uwzględniając sposób korzystania przez kierowców z parkomatów oraz preferowane metody płatności za strefę – dodaje Kaniewska.

W sumie plan zakupu przez miasto obejmuje 200 nowych maszyn do pobierania opłat za parkowanie, z czego jedna piąta będzie wyposażona w możliwość przyjmowania gotówki.

Planujemy rozmieścić te urządzenia w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak szpitale, do których regularnie przyjeżdżają osoby spoza miasta, niezaznajomione z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi – informuje przedstawiciel Zarządu Dróg Miejskich.