Pomysł na ekologiczną przyszłość dostaw: Pierwszy w Polsce mikrohub przeładunkowy powstanie w Poznaniu

Ekologiczne i efektywne rozwiązanie logistyczne jest na horyzoncie dla zatłoczonego miasta Poznania. Pierwszy w Polsce mikrohub przeładunkowy, który ma za zadanie obsługiwać dostawy ostatniego etapu (tzw. „ostatniej mili”) za pomocą rowerów cargo, rusza z projektem pilotażowym. Projekt, który ma być zakończony przed końcem 2026 roku, realizowany jest przez triadę instytucji: Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, Urząd Miasta Poznania oraz firmę kurierską GLS Poland.

Mikrohub jest konceptem małego obiektu, zlokalizowanego w centralnej części miasta, gdzie przesyłki są dostarczane tradycyjnymi samochodami dostawczymi. Następnie te przesyłki są rozwieziony po mieście za pomocą rowerów cargo. Inicjatywa ta to rezultat współpracy Poznańskiego Instytutu Technologicznego i Urzędu Miasta Poznania, z dodatkowym wkładem ze strony firmy kurierskiej GLS Poland.

Realizacja tego ekologicznego projektu jest możliwa dzięki wsparciu programu Unii Europejskiej o nazwie GRETA. Program ten ma na celu wspieranie pilotażowych implementacji innowacyjnych rozwiązań sprzyjających zielonej transformacji miast europejskich w obszarze transportu zeroemisyjnego ostatniej mili. Poznań nie jest jedynym miastem korzystającym z tego programu. Innymi uczestnikami są takie miasta jak Budapeszt, Maribor, Verona czy Reggio nell’Emilia.