Poznań Ice Festival: Wysokie temperatury stawiają rzeźby na próbę podczas drugiego dnia festiwalu

Drugi dzień Poznań Ice Festival, który przypadł na sobotę 9 grudnia, stanowił dla uczestników wyzwanie w postaci konkurencji Speed Ice Carving. Zadanie to polegało na jak najszybszym odtworzeniu zadanego wzoru z bloku lodu. Jednakże zarówno dla obserwatorów, jak i samych rzeźbiarzy czas miał znaczenie nie tylko ze względu na rywalizację – pozytywne temperatury powodowały szybkie topnienie wytworzonych figur.

W tym roku organizatorzy zdecydowali się przenieść festiwal na ulicę Święty Marcin. Rywalizacja cieszyła się dużym zainteresowaniem – udział wzięło 24 artystów z 9 różnych krajów świata, w tym Japonii, Kanady, Filipin, Polski, Czech, Francji, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii oraz Finlandii. Wszyscy oni rozpoczęli swoje zmagania o południu, a kibice mieli możliwość obserwowania ich pracy zarówno na żywo, jak i za pośrednictwem telebimu.

Publiczność miała też okazję podziwiać dzieła stworzone podczas pierwszego dnia festiwalu, podczas którego odbył się konkurs małej rzeźby pod hasłem „kosmos”. Jednakże ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, zwiedzający musieli się spieszyć – ciepłe temperatury powodowały stopniowe topnienie rzeźb i nie było pewne, czy przetrwają one do końca dnia.