Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak może kandydować na trzecią kadencję: decyzja zapadnie w grudniu

Pod koniec tego roku, konkretnie w drugiej połowie grudnia, prezydent miasta Poznania ma zamiar ujawnić, czy zamierza ubiegać się o kolejny, trzeci już okres swoich rządów. Jacek Jaśkowiak, który reprezentuje Platformę Obywatelską, zarządza Poznaniem od prawie dekady, dokładnie dziewięć lat. Gdy w 2014 roku pokonał Ryszarda Grobelnego, otwarcie mówił o aspiracji do pełnienia funkcji prezydenta przez dwa pełne okresy.

Obecnie jednak wszystko wskazuje na to, że jego wcześniejsze plany uległy zmianie i prawdopodobnie wystartuje on ponownie. Niemniej jednak, na chwilę obecną prezydent nie jest jeszcze gotowy podjąć oficjalnej decyzji w tej sprawie.

„Znam go dobrze i wiem, że ciężko pracuje nad tym tematem. Musimy mu dać jeszcze trochę czasu” – komentuje sytuację lider poznańskiej sekcji Platformy Obywatelskiej, poseł Bartosz Zawieja. Zawieja unika jednak rozmów na temat deklaracji Jacka Jaśkowiaka z 2014 roku, kiedy to zapowiedział rządy na czas dwóch kadencji.

„Uważam, że to jest sprawa pana prezydenta i to on sam powinien odnieść się do tej kwestii. Wiem jednak, że jego wcześniejsza decyzja była podejmowana w zupełnie innej sytuacji geopolitycznej, krajowej i zagranicznej, niż mamy obecnie” – dodaje Bartosz Zawieja.

Z informacji przekazanych przez posła Bartosza Zawieję wynika, że o wyborze kandydatów w największych miastach decyduje centrala partii. Wybory samorządowe mają odbyć się wiosną, prawdopodobnie w kwietniu.

Wciąż nie wiadomo kto zostanie oficjalnym kandydatem innych ugrupowań. Według nieoficjalnych informacji, Prawo i Sprawiedliwość może wystawić jednego z dwóch posłów: Szymona Szynkowskiego vel Sęk lub Bartłomieja Wróblewskiego.