Problem mieszkańców poznańskich PTBS – ogromne podwyżki i nic w zamian!

Główną ideą Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego był fakt, że wybudowano mieszkania dla wszystkich, z rozsądnym czynszem i opłatami. Jednak gdy lokatorzy otrzymali w grudniu 2022 roku informacje o nowym czynszu, stało się jasne, że tanio to już było.

Zaniepokojeni lokatorzy PTBS w pierwszej chwili chcieli zwyczajnie negocjować umowy i dogadać się tak, aby mimo szalejących cen, wszystko pozostało po staremu. Jednak organizacja nie pozostawiła pola do dyskusji, zasłaniając się decyzjami, które zostały już podjęte. Postanowili więc zorganizować cykl protestów, z których pierwszy odbył się pod koniec stycznia 2023. Skuszeni wizją taniego mieszkania, teraz muszą zderzyć się z ponurą rzeczywistością.

Polskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego swoje poczynania tłumaczy faktem, że wzrosła praca minimalna oraz inflacja. Swoje dodały podwyżki cen energii oraz ogólnych kosztów utrzymania budynków. Jednak to co zmusiło do wzrostu cen, to wzrost stóp procentowych od kredytu, jaki PTBS zaciągnęło pod budowę mieszkań.