Profesjonalne czyszczenie i regeneracja filtrów DPF – jak robią to profesjonaliści?

Czyszczenie filtrów DPF to obowiązek każdego kierowcy, który chce zadbać o swój samochód. Najlepiej to zadanie zlecić profesjonalistom. Dowiedz się, jak wygląda czyszczenie i regeneracja filtrów DPF w profesjonalnym zakładzie, gdzie dba się o tempo pracy i o dokładność wykonywanego zadania.

Czym jest filtr DPF?

Filtr DPF to element układu wydechowego silnika, który odpowiada za oczyszczanie spalin z różnych zanieczyszczeń. Filtr cząstek stałych blokuje przedostawanie się do atmosfery sadzy, cząstek PM10, nagarów czy innego rodzaju substancji, które w dużej mierze wpływają na jakość powietrza. Zadaniem filtra DPF jest gromadzenie wszelkich zabrudzeń na ścianach i w kanalikach, aby nie przepuszczać ich do atmosfery. Powoduje to, że w trakcie eksploatacji filtr cząstek stałych często się zapycha. Prowadzi to do wielu problemów z pojazdem, które można łatwo naprawić. Wystarczy udać się na profesjonalne czyszczenie filtra DPF, aby na nowo cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą.

Kiedy przeprowadzić czyszczenie filtra DPF?

O stanie zanieczyszczenia filtra cząstek stałych świadczą różne objawy, które można zaobserwować w trakcie jazdy. Przede wszystkim widoczny jest zauważalny wzrost zużycia paliwa i oleju silnikowego. Można również zaobserwować zwiększoną emisję ilości spalin, spadek wydajności pracy silnika i co częste – pojawienie się odpowiedniego komunikatu, błędów komputera pokładowego bądź zaświecenie się kontrolki odpowiadającej za filtr DPF w pojeździe. Wszystkie te objawy należy obserwować i w razie konieczności działać. W przeciwnym wypadku można doprowadzić do uszkodzenia filtra cząstek stałych, co nie tylko łączy się z drogą wymianą, lecz także z wpływem na pracę pozostałych podzespołów pojazdu, w tym przede wszystkim na sam silnik. Jeśli widzisz pierwsze problemy w swoim samochodzie, udaj się na czyszczenie DPF. Poznań oferuje profesjonalistów, którzy szybko pozbędą się zanieczyszczeń z filtra.

Jak wygląda profesjonalne czyszczenie filtrów DPF?

Oddając pojazd z filtrem DPF do czyszczenia i regeneracji, nie trzeba martwić się o duże koszty. Dobra firma sprawdzi stan filtra cząstek stałych i zabierze się za jego regenerację. Najczęściej wykorzystuje się do tego metodę hydrodynamiczną, która zapewnia najlepsze efekty i najdłużej chroni filtr przed zebraniem nowych zanieczyszczeń. Istotne jest to, aby filtr DPF był czyszczony z wykorzystaniem zaawansowanych urządzeń, aby na pewno pozbyć się z niego wszelkich fragmentów sadzy, cząstek PM10 czy innego rodzaju zabrudzeń. Czyszczenie filtra cząstek stałych przez profesjonalistów odbywa się z pełnym zachowaniem wszelkich środków ostrożności, dzięki czemu można mieć pewność, że część nie zostanie uszkodzona. Takie czyszczenie i regeneracja wykonana w odpowiedni sposób to klucz do poprawnego działania pojazdu. Dzięki czyszczeniu filtra DPF ma się pewność, że będzie on służyć wiele długich lat bez żadnych uszkodzeń i nie spowoduje kosztownych wydatków.

Co grozi za usunięcie filtra DPF?

Po polskich drogach nie można poruszać się pojazdem, z którego na stałe usunięto filtr DPF. W przypadku odkrycia usunięcia filtra DPF przez organy kontrolujące, kierowca musi liczyć się z utratą dowodu rejestracyjnego i z wysoką grzywną. Oznacza to, że stracić można pieniądze podwójnie – płacąc za usunięcie filtra, a następnie opłacając grzywnę, która może wynosić nawet 3000 zł. O wiele lepiej jest regularnie obserwować stan swojego samochodu i w razie problemów czyścić filtr, który odpowiedni zadbany nie będzie powodować żadnych uszkodzeń ani generować dodatkowych kosztów. Samo czyszczenie to zazwyczaj koszt do 500 zł.