Protesty kobiet w Polsce w odpowiedzi na śmierć Doroty

W dniu 14 czerwca, kolejne demonstracje kobiet odbędą się w całym kraju, jako reakcja na śmierć Doroty, która zmarła w szpitalu w Nowym Targu. W mieście Poznań, protesty mają miejsce na Placu Wolności. Śmierć Doroty, która nastąpiła 24 maja bieżącego roku, stała się przyczyną wyrażania niezadowolenia przez kobiety.

Organizatorki manifestacji podkreślają, że brak legalnej aborcji prowadzi do sytuacji, w której kobiety umierają w szpitalach, ponieważ personel medyczny oczekuje na decyzje wojewódzkich konsultantów dotyczące zezwolenia na zabieg. Oskarżają zarządy i lekarzy o brak odpowiedzialności, powodujący zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentek, oraz apelują o zaprzestanie takiej praktyki.

Protesty zaplanowano w przynajmniej 40 miastach Polski, włączając stolicę Wielkopolski – Poznań. Demonstracje zaczynają się o godzinie 18:00 na Placu Wolności w dniu 14 czerwca. Główne hasła przewodnie tych wydarzeń brzmią: „Ani jednej więcej” oraz „Przestańcie nas zabijać”, co ma zwrócić uwagę na wagę problemu i konieczność wprowadzenia zmian w prawie.