Protesty rolników niszczą spokój Wielkopolski – Czego możemy się spodziewać?

Ferment wśród rolników z Europy dotarł teraz również do naszego kraju. Po kilkutygodniowych protestach niemieckich farmerów, na ulice wyjechali rolnicy francuscy. W najbliższym czasie, polscy rolnicy planują zorganizować manifestacje w ponad dwustu miejscach na terenie całego kraju, w tym i na terenie Wielkopolski. Rolnicy sprzeciwiają się wprowadzanemu Europejskiemu Zielonemu Ładowi oraz importowi towarów z Ukrainy.

„Sytuacja finansowa w rolnictwie ulega systematycznej degradacji” – wyjaśnia Grzegorz Wysocki, dyrektor biura Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu.

Dodaje także, że nieograniczony bezcłowy import produktów z Ukrainy destabilizuje rynek. W jego opinii, Unia Europejska swoimi działaniami niszczy wieloletnie starania o stabilność rynków rolnych. Co więcej, Zielony Ład spotyka się z krytyką ze strony środowisk rolniczych, a tak zwane ekoschematy nie zdają egzaminu w praktyce w całej Unii Europejskiej – podkreśla Grzegorz Wysocki.

Warto zauważyć, że to rolnicy związani z Wielkopolską Izbą Rolniczą planują protesty, mimo iż sama Izba nie jest ich organizatorem – zaznacza dyrektor Grzegorz Wysocki. Niemniej jednak, samorząd rolniczy wyraża poparcie dla postulatów rolników biorących udział w protestach.