Przegląd najciekawszych propozycji nowych inwestycji w Poznaniu

Poznań bezwzględnie pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych miast w Polsce, więc nie może dziwić, że przybywa w nim inwestycji. Miasto radzi sobie bardzo dobrze i prosperuje. Warto wiedzieć, co takiego dzieje się w Poznaniu z nowymi inwestycjami. Jak obecnie wygląda sytuacja?

Poznański rynek nieruchomości – inwestycje

Naturalnie, jako duży i rozwinięty ośrodek miejski, Poznań ma własną specyfikę inwestycji mieszkaniowych, lecz – tak należy to ująć – obecnie różnice między największymi aglomeracjami kraju, do których Poznań pełnoprawnie należy, zacierają się na naszych oczach na tle sytuacji związanej z kredytami hipotecznymi. Dostępność nowych mieszkań ze względu na utrudniony dostęp do kredytu, tak samo jak w całej Polsce zmniejsza się – i to jest główna dominanta rynku nieruchomości w Poznaniu i wszędzie indziej. Wielki boom deweloperski, którego nie wyhamowała nawet pandemia, w tej chwili (i zapewne jeszcze przez jakiś czas) trafia na twardą ścianę: coraz mniej ludzi może pozwolić sobie na nowe mieszkanie zakupione z kredytu hipotecznego. Nie znaczy to jednak, że nowe inwestycje w Poznaniu nie powstają, albo że te już rozpoczęte nie są dokańczane. Obiektywne i faktyczne są obie sprawy: nadal jest wielu, którzy szukają mieszkania, lecz coraz trudniej sfinansować jego zakup. Rynek zaczyna więc przechylać się na stronę zakupu mniejszych mieszkań za gotówkę, ale ten, kogo na to stać, nadal może liczyć, że dostanie to, czego potrzebuje.

Nowe i frapujące inwestycje w Poznaniu

A nowych inwestycji w Poznaniu nie brakuje. Przybywa ich w każdym miejscu miasta, także w centrum. Polityka mieszkaniowa poznańskiego ratusza wydaje się spójna, a wobec sytuacji “drożyzny” władze samorządowe nanoszą właśnie korekty w swoich planach rozbudowy. Ceny metra kwadratowego w najlepszych lokalizacjach osiągają niejednokrotnie maksymalny poziom 8500 tys. złotych. Z kolei “dolne widełki” cenowe dla obszarów mniej prestiżowych i gorzej skomunikowanych ustaliły się na poziomie nieco ponad 4000 tys. złotych. Należy dodać, że w tym drugim przypadku, tzn. mieszkań i domów tańszych, robi się wiele, aby i ich mieszkańcy mieli dostęp do dobrej infrastruktury, zieleni, byli w dobry sposób skomunikowani z innymi punktami miasta. Możemy się także spodziewać, że w nowo powstających blokach mieszkalnych znajdziemy zarówno lokale jednopokojowe i nawet sześciopokojowe – taka dywersyfikacja powierzchni mieszkalnych jest korzystna dla każdego i stanowi element zarówno współczesnej filozofii architektury mieszkalnej, jak i zamiar deweloperów oraz element polityki miasta Poznań. Pod względem samych projektów architektonicznych istnieje tu dość duże zróżnicowanie i jest w czym wybierać.

Co jeszcze nabywcy muszą wiedzieć o nowych inwestycjach w Poznaniu?

Aby zorientować się jeszcze lepiej, możemy przejrzeć nowe inwestycje w Poznaniu na Gratka.pl – to duży i wiarygodny gracz na rynku. Poznań wzbogaca się o nowe i nowoczesne budynki, co jest chyba widoczne dla każdego mieszkańca miasta. Bez względu na sytuację na rynkach finansowych, Poznań dla wielu (nie tylko tych z najbliższych okolic aglomeracji) pozostaje wyborem numer jeden.