Przełożenie renowacji Dworca Poznań Główny – nowe plany i niezrealizowane obietnice

Pomimo wcześniejszych zapewnień, że do końca 2023 roku Dworzec Poznań Główny zostanie gruntownie odnowiony, wciąż nie podjęto żadnych działań w tym kierunku. Według pierwotnych deklaracji rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz spółki PKP SA, budynek miał być kompleksowo wyremontowany. Obecnie zaczyna krystalizować się zupełnie nowa koncepcja – budowa nowoczesnego dworca za kwotę przekraczającą 1 miliard złotych, który miałby stanąć nad placem dworcowym.

Stary Dworzec Poznań Główny został zamknięty dla podróżnych 25 października 2013 roku o północy. Choć przez pewien czas nadal funkcjonowała tam sieciówka Biedronka, po pewnym czasie i ona podzieliła los innych kas dworcowych, kiosków oraz lokali gastronomicznych znajdujących się na terenie dworca.

Jednym z zarzutów pod adresem rządu jest niewypełnianie obietnic dotyczących modernizacji stacji. Mimo że stary dworzec nie był obiektem nowoczesnym i spełniającym standardy XXI wieku, miał swoje unikalne zalety. Przede wszystkim jego lokalizacja – w samym centrum, a nie na obrzeżach stacji – stanowiła niewątpliwy atut. Stacja w Poznaniu, razem z wrocławską, jest jedną z najbardziej ruchliwych w całym kraju. W 2022 roku korzystało z niej aż 22 miliony pasażerów. Obecnie jednak są oni zmuszeni używać nowego dworca, znanego jako „chlebak”, który jest częścią kompleksu galerii handlowej.