Każdy dom z założenia powinien być azylem, do którego wracamy po ciężkim dniu z pracy. Jednak, gdy sąsiad robi remont lub nasza nieruchomość jest położona obok ruchliwej ulicy, a okna nie są zbyt szczelne, to trudno cieszyć się spokojem. Nie ma nic bardziej frustrującego niż hałas, który nie pozwala zrelaksować się w chwili, gdy tego potrzebujemy. Jeśli borykasz się z takim problemem, to trafiłeś na odpowiedni artykuł. Przedstawiamy w nim kilka informacji na temat hałasu, a także sposoby, dzięki którym ograniczysz zbędne decybele w swoim domu.
Problem życia w hałaśliwym mieście
Na początku warto się zastanowić nad tym, jak hałas wpływa na ludzkie zdrowie. Według badań zrealizowanych na obszarze krajów Unii Europejskiej ponad 80% osób, biorących udział w ankiecie uważa, że hałas negatywnie oddziałuje na ich zdrowie psychiczne.
Głównymi jego źródłami jest ruch drogowy, transport zbiorowy, zakłady pracy, a także zbyt głośna muzyka. Przebywanie w warunkach, które cechują się hałasem, może generować stres, niepokój, a w ekstremalnych przypadkach nawet utratę słuchu.
Długotrwały stres może z kolei powodować wysokie ciśnienie krwi oraz choroby układu krwionośnego i krążeniowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób można zredukować wszechobecny hałas, koniecznie przeczytaj dalszą część naszego artykułu.
Hałas a metody administracyjne
Jeśli borykasz się z głośnymi sąsiadami, walkę o swoje prawa do spokoju możesz rozpocząć od przedstawienia swojego problemu administracji. Od wielu lat deweloperzy informują, że dane osiedle będzie wyróżniać się spokojem. Dlatego czas egzekwować takie hasła.
Kontakt z właścicielami budynku warto uskuteczniać również w przypadku głośnych wydarzeń czy koncertów organizowanych w bliskim sąsiedztwie. Jako właściciel nieruchomości, w której mieszkasz, masz prawo oczekiwać spokoju i tego, aby dana impreza nie powodowała dyskomfortu.
Dokuczliwy może stać się również ruch samochodowy. Ten czynnik można jednak wykluczyć, wprowadzając się do mieszkania położonego w spokojnej okolicy. Świetne mieszkanie można wynająć, dzięki spółce PFR Nieruchomości. Kraków, Poznań czy Warszawa, to przykłady miast, w których można wprowadzić się do nieruchomości, podpisując wcześniej umowę najmu instytucjonalnego.
Sposoby, pozwalające zredukować hałas w mieszkaniu
Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać to poprawa izolacji akustycznej mieszkania. W tym celu warto sprawdzić, czy nasze okna są poprawnie uszczelnione. Taka praktyka będzie wskazana, zwłaszcza jeśli mieszkanie jest położone blisko ruchliwej ulicy. Akustycy rekomendują również położenie kilku dywanów lub wykładzin, co pozwoli zapobiec odbijaniu się hałasu w kierunku naszego domowego środowiska.
Dekoracje, które likwidują hałas
Materiałami, które wzmacniają w przestrzeniach hałas to metal i szkło. W obszarach nowoczesnych nie brakuje elementów, wykonanych właśnie z powyższych materiałów, co przekłada się na ich słabe parametry akustyczne. Architekci wnętrz, wskazują, że aby poprawić akustykę wnętrza, warto wyposażyć ją w dodatki, które są wykonane z bawełny, pianki czy z filcu, ponieważ tłumią one hałas.