Przygotowanie do pierwszej wizyty dziecka u pediatry

Jako rodzic, zapewne chcesz mieć pewność udając się do lekarza, że Twoje dziecko ma zagwarantowaną najlepszą opiekę. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego pediatry. Zabranie dziecka na pierwszą wizytę u pediatry może być stresującym doświadczeniem zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego dziecka. Jednak jeśli dobrze się do tego przygotujesz i przekażesz dziecku odpowiednie informacje, wizyta może być przyjemnym doświadczeniem.

Co zabrać ze sobą?

Podczas pierwszej wizyty u pediatry ważne jest aby zabrać wszelkie niezbędne dokumenty. Dodatkowo, warto przygotować sobie wcześniej pytania, które chce się zadać lekarzowi. Niezależnie od tego czy są to pytanie dotyczące aktualnego zdrowia dziecka czy opieki zdrowotnej warto je zadać podczas pierwszej wizyty. Dzięki temu lekarz postara się rozwiać wszelkie wątpliwości. Zaleca się również, aby przynieść ze sobą listę wszelkich leków lub suplementów, które dziecko przyjmuje, a także historię choroby, jeśli jest dostępna.

Jakie pytania zadać pediatrze?

Ważne jest, aby wcześniej przygotować sobie listę z pytaniami, tak aby nie zapomnieć ich zadać lekarzowi podczas wizyty. Dzięki temu opuszczając gabinet można poczuć się bardziej komfortowo wiedząc, że wszystkie obawy zostały rozwiane. Warto omówić z lekarzem takie tematy jak: szczepienia, zalecenia dotyczące stylu życia (ćwiczenia i odżywianie), kamienie milowe rozwoju, nawyki dotyczące snu, porady dotyczące bezpieczeństwa (używanie fotelików samochodowych) i inne ogólne pytania dotyczące zdrowia dziecka w danej grupie wiekowej. 

Jak przygotować dziecko do wizyty?

Przed wyruszeniem na wizytę u pediatry ważne jest, aby przygotować dziecko psychicznie i emocjonalnie na to, co będzie miało miejsce podczas wizyty. Spędź trochę czasu na rozmowie o tym, co się wydarzy podczas wizyty oraz w uspokajający sposób wyjaśnij czego może się spodziewać. Zachęć je również wyjaśniając wcześniej na czym polega badanie i daj do zrozumienia, że wszystko wykonuje się jedynie dla jego dobra. 

Czego się spodziewać podczas wizyty?

Większość pediatrów rozpoczyna każdą wizytę od zadania rodzicom ogólnych pytań o nawyki żywieniowe ich dziecka, wzorce snu, wypróżnienia itp., tak też jest w gabinecie PWPEDIATRIA w Poznaniu.  Następnie lekarz przeprowadza badanie dziecka, m.in. sprawdzenie parametrów życiowych takich jak temperatura, tętno i tempo oddychania, zanim przejdzie do badań fizycznych, takich jak słuchanie serca lub sprawdzanie odruchów itp., Po zakończeniu tych badań lekarz udzieli rodzicom porady, jak najlepiej dbać o dziecko; może to obejmować zalecenie przyjmowania witamin lub zmian w stylu życia, takich jak modyfikacje diety itp. w oparciu o indywidualne potrzeby dziecka. 

Przyprowadzając swoje dziecko pierwszy raz do pediatry może być ono niespokojne i zestresowane. Przygotowując się z wyprzedzeniem możesz możesz mieć pewność, że podejmujesz wszystkie niezbędne kroki w kierunku zapewnienia najlepszej opieki swojemu dziecku.